CBI, multi-crore Srijan dolandırıcılığından başka bir şüpheliyi tutukladı | Patna Haberleri

BaDe

New member

BHAGALPUR: Merkezi Soruşturma Bürosu (CBI) birini Perşembe günü tutukladı Umesh Singh bir kendi kendine yardım grubu olan Srijan Mahila Vikas Sahyog Samiti (SMVSS) tarafından hükümet fonlarının transferini içeren çok milyonluk mali dolandırıcılıkla bağlantılı olarak. Tutuklanan kişinin eski bir şirket çalışanı olan Umesh Singh olduğu belirlendi. SMVSS.
Müfettiş liderliğindeki CBI ekibi Ranjit Kumar Singh’in buradaki Shanti Nagar bölgesindeki evine baskın düzenledi. Ön sorgulamanın ardından ekip, SMVSS’nin amiri olan ve SMVSS adına banka çeklerini dolandırıcılıkla alıp sattığı iddia edilen Singh’i tutukladı.
Buradaki Sadar Hastanesi’ndeki tıbbi muayenesinin ardından, CBI ekibi Singh’i çapraz sorgulama ve CBI mahkemesi huzurunda ifade vermek üzere Patna’ya götürdü.
Singh, Sadar Hastanesi’ndeki gazetecilere masum olduğunu söyledi.
“Bana yöneltilen tek suçlama, iki boş çek alıp onları Manorama Devi’ye teslim etmekle ilgili, o da daha sonra çeki bir NV Raju’ya (aynı zamanda dolandırıcılıkta bir şüpheli) verdi. NV Raju açık çekleri doldurmuştu ve aynısı CBI yetkilisi Ranjit Kumar, Singh’in mahkeme kurallarına uyduğunu söyledi.
Merhum Manorama Devi tarafından 1990’ların başında kurulan kooperatif bir topluluk olan SMVSS, dolandırıcılığın gün ışığına çıkmasının ardından CBI soruşturması altındadır.
Amit Kumar (merhum Manorama Devi’nin oğlu), Amit Kumar’ın karısı Rajni Priya ve birkaç kişi, 2004 ile 2014 yılları arasında büyük miktarlarda devlet parasının sahtekarlıkla SMVSS hesaplarına aktarıldığı çok katlı dolandırıcılıkla suçlanıyor.
SMVSS’nin, iddiaya göre bazı personel ve bankacıların bilgisi dahilinde Bhagalpur Bölge İdaresi hesaplarından (SMVSS) banka hesabına çeşitli sosyal yardım planları için hükümet fonlarını çaldığı iddia ediliyor. Bölge proje hesaplarından SMVSS banka hesaplarına yaklaşık 2.400 Rs’den fazla dolandırıcılık yoluyla transfer edildiği tahmin edilmektedir.
Aparna Verma, Rajrani Verma ve Jasima Khatoon, önde gelen bir iş adamı ve siyasi aktivist Bipin Sharma, Rubi Sharma (Bipin Sharma’nın karısı), denetçi ve iş adamı PK Ghosh ve denetçi Purnendu Kumar dahil olmak üzere birkaç kişi CBI tarafından tutuklandı. Araştırma şirketi, multi-crore dolandırıcılığından yararlandığı iddia edilen diğer kişileri arıyor.