Çalışma, prostat kanseri tedavisi için doğru zamanı ortaya koyuyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
LONDRA: Prostat kanseri teşhisi konulduktan ve doktorunuzun sizi tedavi etmek yerine gözlemlemeyi teklif etmesinden sonra tedavi olup olmayacağınıza karar vermeniz için mantıklı bir yöntem var mı?
Ne yapmalısın? GAP3 konsorsiyumu, en büyük analizlerden elde edilen ön bulgulara dayanarak, hastalığa yakalanma riski taşıyan kişileri ve hangi hastaların tedaviyi güvenle geciktirmeye devam edebileceğini belirlemeye başlamıştır. Aktif denetim dünyadaki prostat kanseri veri tabanı. Bu çalışma sanal Avrupa Üroloji Derneği Kongresi’nde sunulacaktır.
Baş araştırmacıya göre, Dr. Mieke Van Hemelrijck King’s College London’dan: “Bugün bir tedavi önerilip önerilmeyeceğini belirlemek için kullanılan prosedürler geçerlidir. Bulgularımıza göre, belirli malignitelerin ne kadar agresif olduğuna dair doğru tahminler sağlayacak tek bir küresel teknik geliştirebilmeliyiz. Bunlar tedavi seçimini anında etkileyecek ve erkeklere bu seçimi yapmaları için ihtiyaç duydukları güveni verecektir.”
Prostat kanseri erkeklerde önde gelen ölüm nedenlerinden biridir, ancak prostat kanseri olduğunu keşfeden birçok erkek acil risk altında değildir: prostat kanseri riski düşüktür. Son 10 yılda, bu adamların giderek daha fazlasına acil tedavi yerine aktif gözetim seçeneği sunuldu. Aktif sürveyans, erkeklerin izlenmeye ve test edilmeye (PSA seviyeleri, biyopsi ve diğer testler aracılığıyla) devam etmesi ve tedaviye yalnızca kanser ilerleme belirtileri gösterdiğinde başlanması anlamına gelir. Aktif gözetim altındaki erkeklerin sayısı ülkeden ülkeye değişir ve bazı ülkelerde erkeklerin %80’e varan oranı tedaviyi geciktirir. Bununla birlikte, kimin risk altında olduğunu anlamanın yaygın olarak kabul edilen bir yolu yoktur ve aktif sürveyansa başlayan erkeklerin %38’i 5 yıl içinde okulu bırakır.
Van Hemelrijck şunları söyledi: “Prostat kanseri tedavisinin erektil disfonksiyon ve idrar kaçırma gibi önemli yan etkileri olabilir, bu nedenle genellikle büyük cerrahi veya radyoterapiden kaçınmak hastaya fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, kanser olduğunuzun söylenmesi erkekler üzerinde aynı fikirde olmaları için çok fazla psikolojik baskı oluşturur. Bu nedenle, bir tedavi kararı vermeden önce kanserin ne kadar agresif olduğunu anlamak çok önemlidir. Şu anda bu kesinliğe sahip değiliz”.
Aktif sürveyans, düşük riskli prostat kanserinin tedavisinde ileriye doğru atılmış gerçek bir adım olarak görülse de, hangi erkeklerin fayda sağlayacağı konusunda şaşırtıcı derecede az fikir birliği var. Doktorlar yaş, PSA skoru, biyopsi detayları, kanserin teknik detayları gibi bir dizi faktörü göz önünde bulundurur. Ancak tedaviye başlayıp başlamama kararı genellikle özneldir. Erasmus MC, Department of Urology, Active Surveillance (GAP3 konsorsiyumu) konusunda küresel bir veri tabanının geliştirilmesini koordine etmek üzere Movember tarafından görevlendirilmiştir. doktor Van Hemelrijck aktif sürveyans için dünyanın en doğru nomogramını geliştirmek üzere GAP3 Konsorsiyumundan bir araştırma ekibiyle birlikte çalıştı.
Bir nomogram, bir uygulamaya benzer bir tedavi hesaplayıcıdır: verileri girersiniz ve tedavi edip etmeme konusunda tavsiyelerde bulunursunuz. Yerel nomogramlar mevcuttur, ancak genel olarak uygulanabilir olması için küresel bir versiyona ihtiyaç vardır. Movember veritabanındaki (dünyanın en büyüğü) 14.380 hastadan alınan verilerle çalışarak yaş, tümör boyutu ve durumu, PSA, biyopsi ayrıntıları, aktif gözetim süresi, genetik faktörler vb. gibi verileri girebildiler.
“Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu faktörleri hesaba kattığımızda bile, katılımcı merkezler arasında sonuçlarda hala farklılıklar olduğunu bulduk. Ancak bu çalışma, tedaviye rehberlik edebilecek bir nomogram oluşturmanın mümkün olacağını gösterdi. Aynı derecede önemli olan çalışma, ek olarak neler olduğunu gösteriyor. Bu varyasyonu ortadan kaldırmamıza ve tümör agresifliğine ilişkin doğru tahminler üretmemize izin vermek için gelecekte nomograma faktörler dahil edilmelidir.”
EAU Genel Sekreter Yardımcısı Profesör Hendrik Van Poppel (Leuven Üniversitesi, Belçika) konuyla ilgili olarak şunları söyledi;
“Bu çalışma, küresel bir nomogram – başka bir deyişle, düşük ve orta riskli prostat kanseri olan bireysel hastalar için aktif izlemenin uygun olup olmayacağını tahmin etmemizi sağlayan bir sistem – geliştirmenin mümkün olması gerektiğini gösteriyor. Hastalara sağlayabileceğimiz güvence açısından ve tedavi yollarını seçme konusunda ileriye doğru adım atın. Üroloji topluluğu bunu memnuniyetle karşılar ve bu projenin ilerlemesine katılmaktan mutluluk duyacaktır.”