Bütçe devletin mali durumunu rahatlatmalı: uzmanlar | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Ekonomistler, AB bütçesinin devletin mali durumunu rahatlatmasını ve özellikle KOBİ sektöründe ekonomik faaliyeti artırmak için daha iyi altyapıya yönelik finansmanı artırmasını bekliyor.
Ayrıca bkz: Bütçe Canlı
“Orta sınıf, gelir vergisi indirimi beklerken, iş adamları erişilebilir koşullarda daha iyi kredi akışı bekliyor. Patna Ekonomi Politikası ve Kamu Maliyesi Merkezi’nde doçent olan Sudhanshu Kumar, “Eyalet politikasının dümenindekiler, Merkez’den artan havalelerle daha fazla mali alan bekliyor” dedi. Bütçenin, özellikle MKOBİ sektöründe ekonomik faaliyetlerin desteklenmesine yardımcı olacak devletin altyapısına desteği artırmasının beklendiğini söyledi.
Sermaye harcamaları 2022 bütçesinde %35,4 arttı Ekonomistler, büyüme ivmesini sürdürmek için bu mali yılda sermaye harcamalarının %30’dan az olmaması gerektiğini söylüyor.
“Ekonomik Anket, cari açıkta artış öngörüyor. Patna Koleji’nin eski müdürü ve ekonomist NK Choudhary, “Bu olduğunda, orta ve alt sınıfı olumsuz etkileyebileceği için enflasyonun kontrol edilmesi gerekiyor” dedi. “Devlet özel sektörde istihdamı destekliyor. Üretim Bağlantılı Teşvik (PLI) programı gibi girişimler devam etmeli ve yatırımcılara daha fazla iş yaratmaları için teşvikler verilmeli” dedi.
Choudhary, hükümetin 2022’de tam olarak başarılı olamayan MGNREGA’yı uygulamak için ortak çaba göstereceğini ve her haneye 100 günlük ücretli vasıfsız iş vereceğini umuyor. “Bir önceki bütçe yılında tahsis edilen bütçenin yaklaşık iki katı kadar bütçe gerektirecek” dedi.
Ekonomist ve AN Sinha Sosyal Bilimler Enstitüsü eski müdürü DM Diwakar şunları söyledi: “Bütçenin, pandeminin neden olduğu yavaşlamanın ardından eğitim sektörüne çok ihtiyaç duyulan desteği sağlaması bekleniyor. Bihar gibi bir tarım ekonomisini büyütmek için daha iyi tarımsal kalkınma ve daha fazla tarıma dayalı sanayi gerekiyor.”
Devletin, özellikle pandemiden bu yana daha iyi sağlık altyapısı için bütçe desteğine de ihtiyacı var. “Sağlık sektöründe daha iyi projelere ve daha fazla merkezi üniversiteye ihtiyacımız var. Choudhary, bunun 2024 genel seçimlerinden önceki son bütçe oturumu olduğu göz önüne alındığında, ağır vergi önlemlerini içermeyeceğini ve bunun yerine büyümeye ve Bihar gibi geri kalmış devletleri desteklemeye odaklanacağını umuyorum” dedi.