Bubeníček, elli yaşımdan önce dans etmek isterim ama hayal kırıklığı yaratmak istemiyorum, diye düşünüyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Prag Oda Balesi'nin yeniliğini seçtiniz mi?
Bu benim fikrimdi. Fellini'nin La Strada'sını televizyonda izleyip filme ve Fellini'ye ilgi duymayalı birkaç yıl oldu. Ayrıca sirk ailesinde büyüdüğüm için sirke daha yakınım. Bunu henüz çocukken deneyimlemiştim. Böylece bu hikaye sayesinde yeniden çocukluğuma ve sirke dönebileceğim. Bu temayı çeşitli topluluklara önerdim ve Prag Oda Balesi ilgilendi.

Peki kendi deneyimlerinizden herhangi birini sahneye aktardınız mı?
Bir bölümde ikiz olmanın nasıl bir şey olduğuna dair küçük bir analiz yapılıyor. Fellini'nin filminden ilham aldığımız librettomuza göre çalışıyoruz. Aksi halde kendi yolumuza gideriz.

Prag Oda Balesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ulusal Tiyatro dışında dansçılara aylık ödeme yapan tek topluluk bu. Ancak mali sorunlar nedeniyle şu anda sadece sekiz üyeye sahipler ve diğerlerinin Junior Ballet'ten yani okuldan işe alınması gerekiyor. Bu nedenle performansın tamamı sahip olduğumuz olanaklara uyarlanmıştır.

La Strada

Jiří Bubeníček'in yönettiği yeni Prag Oda Balesi, Prömiyeri 10 Mart Pazar günü Prag'daki Vinohrady Tiyatrosu'nda. Libretto, konsept ve dramaturji, Nadina Cojocaru tarafından Bubeníček ile birlikte hazırlandı. İcrada duyulacak orjinal Film Müziği İtalyan besteci Nino Rota. İzleyiciler burada ilk tekrarı yalnızca 5 Mayıs'ta görecek.

Bu ne anlama geliyor?
Ben şahsen yetmişin üzerinde film yaptım ve büyük bir tiyatro için çalıştığımda, galadan önce iki hafta boyunca herkesin set veya kostüm olmadan dolaşabileceği bir alanın olması standarttır. Sonra sahnede prova yapıyorlar, sonra kostümler ekleniyor, sonra örneğin orkestra… Ve ancak sonrasında prova için on, on iki, yirmi saat zamanınız oluyor.

Ancak burada her şeyi iki günde yapıyoruz çünkü Prag Oda Balesi'nin böyle imkanları yok. Ve bu çok yazık çünkü bu set ünlü ve harika bir tarihe sahip. Pavel Šmok aslında modern dansı burada kurdu. Prag'ın bu topluluğa saygı duyması ve desteklemesi gerektiğini düşünüyorum.

Küresel sahnelerden deneyiminiz var. Buradaki dosyaların genel düzeyi nedir?
Dosyaları karşılaştırmıyorum, hoşuma gitmiyor. Her insan farklıdır, her dosya farklı çalışır, herkesin tamamen farklı bir programı vardır. Bu ekip sekiz kişiden oluşuyor, onun dışında ben mesela yetmiş kişilik, hiç karşılaştırılamayacak bir ekiple çalışıyorum.

Bu deneyimlerden bahsetmişken, La Strada'daki uzun kariyeriniz boyunca tanıştığınız en sevdiğiniz yönetmenlerden herhangi birinin imzasını görebiliyor musunuz?
Oyunculuğa her zaman yakın oldum. Belki de Prag'da büyüdüğüm ve buradaki yüksek kaliteye alıştığım ve her zaman burada bir diziye gitmeyi sevdiğim içindir. El yazısı tamamen bana aittir. Ama sonuçta elbette hayat deneyimlerim de reçete ediliyor. Avrupa'nın tüm sahnelerinde dans ettim ve Amerika'da da kırk yıllık kariyerimin orada bilinmesi gerekir. Oyunculuğu seviyorum ve her zaman performansın gerçek olmasını istedim. Böylece izleyici de bir sanatçı olarak benim hissettiğimi hissediyor. Ben de bir dans yönetmeni ve koreograf olarak aynı şey için çabalıyorum.

Yıllar önce konuştuğumuzdaSiz ve kardeşiniz, aktif kariyerinize son verdiğiniz Orfeus performansını hazırlıyordunuz. Sanatsal anlamda işbirliği yapmaya devam ediyor musunuz?
Bir sonraki prömiyer olarak Bergerac'tan Cyrano'yu Eylül ayına Brno'daki Ulusal Tiyatro'da hazırlıyorum ve ağabeyim de orada benim için sahneyi hazırlıyor, yani senaryoyu hazırlıyor.

Peki bundan sonraki planlarınız neler?
Ağustos başında ilk galamı Prag'da, yine Vinohrady'de hazırlayacağım. Buna Bubeníček Uluslararası Bale Galası adı veriliyor ve Dresden'den, Milano'nun La Scala'sından vb. ilk solistler buraya gelecek. Dünya yıldızları burada benim koreografilerimden alıntılar yapacak. İzleyicinin sabırsızlıkla beklediği bir şey var. Böyle bir etkinliği her yıl geleneksel hale getirmek istiyorum.

Ekim'de 50 yaşıma gireceğim için hâlâ ağustos ayında sahnede dans etmeyi düşünüyorum. Kısa bir düet ya da buna benzer bir şey. Ama buna söz vermek istemiyorum. Bu yaşta formda kalmaya çalışırken sıklıkla sakatlıklar oluyor, bu yüzden kimseyi hayal kırıklığına uğratmak istemiyorum. Şimdilik bu sadece bir fikir.