Bu nedenle Google, bu kullanıcıların bilgisayarlarını Windows 10 veya Windows 11’e güncellemelerini istiyor.

MyHoca

New member
Yaklaşık iki ay önce, Google Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemleri için Chrome web tarayıcı desteğini 2023 yılının başlarında sonlandıracağını duyurdu. 2022’nin sonuna yaklaşırken Google, Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemlerini çalıştıran Chrome kullanıcıları için yeni bir pop-up bildirimi yayınlamaya başladı.
Chrome’daki yeni bildirim açılır penceresinde “Gelecek için Google Chrome ihtiyacınız olan güncellemeler Windows 10 veya daha sonra.” Şimdi, şirket zaten eski Windows sürümleri için desteğin sona erdiğini onayladığından, bu bildirim kullanıcılar için sürpriz olmamalıdır.
Kullanıcılar nasıl etkilenir?
Google, Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemleri için Chrome desteğini sonlandırdığında, kullanıcılar web tarayıcısını güvenlik tehditlerine, veri korsanlıklarına, kötü amaçlı yazılım saldırılarına ve daha fazlasına karşı savunmasız bırakan yeni Chrome güncellemeleri almayacaktır.
Neden hemen güncellemelisiniz?
Bu tür sorunları önlemek için Windows PC veya dizüstü bilgisayarınızı veya diğer cihazlarınızı Windows 10 veya Windows 11 eğer uyumluysa. Aksi takdirde, Chrome’un eski sürümüne takılıp kalırsınız.
Chrome desteği Ocak 2023’te sona eriyor, eski sürümler çalışacak
Resmi blog gönderisine göre, Google gelecek yıl Ocak ayında desteğini bırakacak. Chrome 109, Chrome’un Windows 7 ve Windows 8/8.1’i destekleyen son sürümüdür. Bu, Chrome 110 güncellemesini başlatırken, kullanıcıların Google’ın web tarayıcısını indirmek ve kullanmak için Windows 10 veya daha yeni bir sürüme ihtiyaç duyacağı anlamına gelir.
Google, Chrome’un eski sürümlerinin (sürüm 109 veya daha eski) çalışmaya devam edeceğini de onayladı. Ancak, gelecekteki güncellemeleri almayacaktır. Blogda ayrıca “en son güvenlik güncellemelerini ve Chrome özelliklerini almaya devam etmenizi sağlamak için Windows’un desteklenen bir sürümüne geçmenizi öneririz” yazıyor.
Windows PC’nizi Windows 10 veya daha yeni bir sürüme nasıl güncelleyebilirsiniz?
Windows 11’i indirmek için PC’nizin minimum işletim sistemi gereksinimlerini karşıladığından emin olun. Bunu yapmak için Windows PC Health aracını indirin.
Bilgisayar destekleniyorsa, Ayarlar veya Denetim Masası (Windows 7 olması durumunda) altındaki Windows Update’e gidin ve güncellemeyi arayın. Güncelleme orada görünmüyorsa. Windows Media Creation aracını indirin ve cihazınıza Windows 11’i indirmek ve güncellemek için talimatları izleyin.
Windows 10’a güncellemek için, sadece Windows güncellemesini kontrol edin ve sistem gereksinimleri karşılıyorsa güncellemeyi bulacaksınız. Ayrıca önyüklenebilir bir pendrive oluşturabilir ve Windows 10’u sıfırdan yükleyebilirsiniz. Devam etmeden önce tam bir yedekleme oluşturduğunuzdan emin olun.