Bu kırsal kadınlar Bihar’da girişimci olmak için her şeye meydan okuyor | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Bihar’daki Kadınlarözellikle kırsal kesimden gelen, kalıplaşmış zihniyete meydan okuyarak kendi girişimlerini kuran ve girişimci olarak ortaya çıkan, topluma rol model olarak ortaya çıkıyor.
Begusarai’den Asha Kumari’nin hayatı, çok kötü bir mali geçmişe sahip bir kadının, Garhpura bloğunun Kumhaso kümesinde baş sağlık, beslenme ve temizlik görevlisi olarak çalışmak için her şeye rağmen nasıl savaştığının bir örneğidir.
Bu alandaki bilgi ve şöhret, şirkette çalışmaya devam etmesi için ona ilham verdi. “Dusri jagah kaam karne ke liye bas paisa milega, par yaha kaam karne se aatmasantushti aur khushi milti hai (Başka bir yerde çalışırsam para alırım ama burada çalışmak bana kişisel tatmin ve zevk verir),” dedi. Asha daha önce bir tuğla fırınında çalışan kocasına destek olmak için sözleşmeli öğretmen olarak çalışıyordu.
Jeevika’ya katıldıktan sonra Radhika SHG’ye (kendi kendine yardım grubu) başkanlık etti ve şu anda 5.866 haneyi kapsayan 485 SHG ile bağlantılı. Ayrıca diğer toplum profesyonellerine eğitim vermektedir.
Ayrıca ‘beslenme’ temalı birkaç türkü besteledi ve hatta CM Nitish Kumar için performans sergiledi. Asha, blok ve koğuş düzeyinde birden fazla tanıma aldı. Ayrıca 2019’da Yeni Delhi’de Başbakan’ın Samvad’ına katılan Bihar Jeevika grubuna liderlik etti.
Kadınlar ayrıca aile içi şiddet gibi hassas konuları da ele alıyor
Asha, “Yetersiz beslenmeden kurtulabilmeleri için daha iyi beslenme uygulamaları benimseyerek toplum davranışını değiştirmeye çalışıyorum” dedi. Bodh Gaya’nın Shekhwara panchayat’ındaki Zindapur köyünden Amola Devi Parvati, SHG üyesi ve Ekta Jeevika Mahila Küme Seviyesi Federasyonu Başkanıdır. Bodh Gaya’daki alkol karşıtı kampanyanın başarısına katkısı takdire şayan. Jeevika didis, onun liderliğinde bir yasak lehinde seslerini yükseltti.
Mitingler, prabhat pheri, mum yürüyüşü, meşale alayı, rangoli ve kına yapımı gibi çeşitli programlarla farkındalık yaratıyor. Amola, 10 ila 12 kişilik bir grup oluşturarak insanları likör yapmamaya ikna ettiğini söyledi. İnsanlar aynı fikirde olmadığında polise bile haber verdi. Bunun için de defalarca tehditler aldı.
“Geleneksel olarak, birçok kişi likör yapar ve satardı. Kötü etkilerini vurgulamaya ve geçimlerini sağlamak için farklı meslekleri seçmeye ikna etmeye çalıştım” dedi. Amola ayrıca aile içi şiddet ve çocuk evlilikleri gibi hassas konuları da ele almaya çalışır. SHG’nin bir parçası olmanın ona yeni fırsatlar ve değerli bilgiler verdiğini, hayatta ilerlemesine olanak sağladığını kabul ediyor.
Motihari’den Sumitra Devi, Krishi Seva Kendra (tohumlar ve gübreler), Krishi çiftçilere danışmanlık (mahsul danışmanı), fidanlık ve çok şey kazandığı dijital bankacılık gibi çeşitli arketiplerle uğraşmaktadır. 2020 yılında dünyanın Covid-19 pandemisi ile mücadele ettiği bir dönemde tarım girişimcisi olarak işe başladı. Haziran 2020’de Jeevika’nın yardımıyla çevrimiçi eğitim aldı. Eğitimden sonra tarlaya gitti ve tarımsal üretimine olan talebi tahmin etmek için panchayatındaki çiftçilerden veri topladı. Bu verileri analiz ederek bir iş planı yaptı.
“Penchayat’ımdaki herkesin, panchayat düzeyinde temel hizmetler sunarak nakliye maliyetlerinden tasarruf etmek için dijital bankacılık, tohum, gübre ve fidanlık tesisleri gibi olanaklara sahip olmasını istiyorum. Bu da ekim maliyetlerini düşürdü” dedi.