Bir erkek hakkında hiç bu kadar doğru bir şey duymamıştım! Bohdalová itiraf etti

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
“Beni en çok güldüren şey (filmdeki) Saints'teki son rolüm için beni yaşlandırmalarıydı.” Bununla övünmeyi seviyorum” diye ekledi 93 yaşındaki oyuncu, uzun süren alkışlar kesildiğinde, ilkbaharda vizyona giren son filmine atıfta bulundu.

“O zaman sorabilirsin,” diye şaşıran Michailidis'e meydan okudu. “Bu konuda anlaşamadık. Bir kez tiyatronuzdaydım, siz başladınız ve doksan dakika sonra bitti” diyerek, şimdi soru hazırlamaya neden gerek olmadığını savundu.

Bohdalová, “Görüyorum, bunu yapabilirim” dedi ve ardından ünlü senarist Ester Krumbaçová'nın tek yönetmenliği olan film hakkında gerçekten konuşmaya başladı. “Beni neden meşgul ettiğini hiç bilmiyorum. Çok orijinal biriydi. Gerçek dışı. O filmde her şeyi yaptı” diyen oyuncu izleyicilere, figürünün etrafına bir çizgi çizen ve elbiseyi buna göre kesen yönetmenin önünde ekranda nasıl yatması gerektiğini anlattı.

Çekoslovak yeni dalgasının önde gelen yüzlerinden biri olan Ester Krumbachová, öncelikle bir senarist, senaryo yazarı, sanatçı ve kostüm tasarımcısıydı. Çek kültürünün önde gelen isimlerinden biri Věra Chytilová'nın yanı sıra Otakar Vávra ve Karel Kachyňa'yı da etkiledi.

Bohdalová daha sonra, “Kendisini benim karakterimde görüp görmediğini bilmiyorum” diye devam etti ve bir gün çocukluk arkadaşı olan mühendis Bohouš Čert'ten bir telefon alan kırk yaşındaki yalnız bir kadın olarak o zamanki rolünü anlattı. Vladimir Menšík. “Makyaj dükkanında ona benzeyeyim diye kafasını yanıma koyardı.”

Bohdalová ayrıca bazı monologların aşırı uzunlukları nedeniyle filmden çıkarılmış olmasından ve bunların muhtemelen hayatta kalamamasından da üzüntü duydu. “Size şunu söylemeliyim ki beyler, boğazınızın içini, ruhunuzun içini görebilen biri varsa o da Ester Krumbaçová'dır. Seni öyle bir şekilde ifşa etti ki, hâlâ o monologları arıyorum. Uzun zamandır erkekler hakkında bu kadar komik ve doğru bir şey duymamıştım!'

Krumbaçová'nın çekimleri “neredeyse kendi dairesinde” yaptığı, hatta sete kendi gözlüklerini bile getirdiği söyleniyor. “Menšík ve ben onun bir şeyini keseceğimizden korkuyorduk. Kesmediler. Ve o dönemde pek başarılı olamayan bir film ortaya çıktı. Belki siz de hoşlanmayacaksınız, bu size kalmış,” diye devam etti Bohdalová Puppu sinemasında. “Yani sana bir şey söyleyip söylemeyeceğini ve bana bir şey söyleyip söylemeyeceğini merak ediyorum.”

“Elli dört yıl mı? Ve ben zaten bu dünyadaydım, değil mi?” oyuncu film sunumunun sonunda hâlâ şaşkındı. “O halde size iyi vakit geçirmenizi ve bunca yıldan sonra bile filmin sizin için başarılı olmasını diliyorum.”

Jiřina Bohdalová, Vladimír Menšík'in yanı sıra Ljuba Hermanová ve Helena Růžičková'nın da yer aldığı film, aynı zamanda Krumbach'ın o zamanki kocası olan efsanevi yönetmen Jan Němec'in göçünden önce rol aldığı son film oldu. Sayın Čerta'nın öldürülmesi bu yıl da dijital olarak restore edilmiş versiyonuyla sinemalarımızda izlenebilecek.

Ulusal Film Arşivi koleksiyonundaki film, 14 Şubat'ta tekrar Çek dağıtımına girdi ve ardından Ocak ve Şubat aylarının başında Rotterdam'daki Uluslararası Film Festivali'nde gösterildi. Dijital restorasyon geçen yıl Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali tarafından NFA ve Devlet Sinematografi Fonu işbirliğiyle Milada Kučerová ve Eduard Kučera'nın armağanıyla gerçekleştirildi.

Aşk mideden mi geçer?

Peri masallarından, efsanelerden ve diğer halk hikayelerinden motifleri bir araya getiren film, toplumsal cinsiyet kalıplarının yanı sıra izleyicinin beklentileriyle de oynuyor. Görünüşe göre iki dönem yıldızının rol alması kışkırtıcı resmin üretime geçmesine yardımcı oldu. Bununla birlikte, geleneksel bir atlıkarınca yerine seyirciye, Laterne of Magic gibi avangart tiyatro veya multimedya performanslarından yabancılaştırıcı prosedürler kullanan, süslemelerle dolup taşan bir deney uygulandı. Bu ayrıcalığa rağmen, Cinayet 1970 sonbaharında büyük bir komplikasyon olmadan sinemalarda gösterime girdi. Ancak normalleşme sürecinde çok yetenekli sanatçının yaratıcı faaliyeti yavaş yavaş azaldı. “Aşk mideden geçer” sözünü absürt hale getiren film, Çekoslovak yeni dalgasının yanı sıra Ester Krumbaçová'nın kısa yönetmenlik kariyerini de tamamladı.

Kaynak: NFA