Bir Chanel el çantası için on bin euro. Lüks ikonu müşteriler hakkında endişelenmiyor

MyHoca

New member
Zayıflayan talebe rağmen bazı lüks markalar bu aralar fiyatlarını artırıyor. Bunun kanıtı, en ünlü el çantasının fiyat etiketini sonunda tam 10.300 Euro'ya çıkaran Chanel'dir. Bu yılın başındaki fiyatlarla karşılaştırıldığında bu, yaklaşık yüzde 6,2'lik bir artışı ifade ediyor.


Örneğin 1 numaralı parfümün arkasında bir moda markası var. 5, genellikle Eylül ve Mart aylarında olmak üzere yılda iki kez ürün fiyatlarını revize eder. Başkent, müze ve restoran ziyaretleri arasında alışveriş yapan ve KDV iadelerinden yararlanan varlıklı turistlerin ilgisini çekerken, Paris'te lüks ürün fiyatları da yakından takip ediliyor.


2.55Gabrielle Coco Chanel, adını tasarımın oluşturulduğu ay ve yıldan alan 2,55'lik çantayı icat ettiğinde Şubat 1955'ti. Her ne kadar bu onun ilk çanta tasarımı olmasa da marka her zaman lüksün zirvesinde yer aldı.Chanel


1910 yılında Coco Chanel tarafından Paris'te kurulan Fransız lüks moda evidir. Özel mülkiyet Wertheimer ailesine aittir ve 2018'den beri Londra'da bulunmaktadır.

Kadın hazır giyim, lüks ürünler ve aksesuarlar konusunda uzmanlaşmıştır.


Çanta moda dünyasında önemli bir dönüm noktası oldu. O zamana kadar çantalar yalnızca elde taşınabiliyordu. Zamansız Chanel 2.55, kadınların omuza takabileceği ilk modeldi ve anında sansasyon yarattı. 1980'lerde tasarım değişti ve çanta şu anki adı olan klasik Chanel kapaklı çantayı aldı. Çantanın ana cebini kaplıyor.


Bloomberg'in haberine göre, Paris'te ilk kez bu orta boy el çantasının fiyatı 10.000 avroyu, yani yaklaşık 253.000 kronu aştı.


“Chanel, çantalarını satın alma fiyatına göre fiyatlandırıyor. Chanel sözcüsü Bloomberg'e verdiği demeçte, hammadde fiyatları ve üretim maliyetlerinin geçen yıl enflasyondan etkilendiğini ve bu durumun butiklerdeki fiyatları ayarlamamıza yol açtığını söyledi.


Dünyadaki en iyi şeyler bedavadır. İkinci en iyileri çok pahalıdır.
Gabrielle Coco Chanelmoda tasarımcısı


Sözcü, “Bu artış 27 Mart 2024'ten itibaren tüm pazarlarda geçerli olacak ve avro cinsinden ortalama yüzde altı düzeltme oranıyla geçerli olacak” dedi ve markanın bireyler arasındaki büyük fiyat farklarını sınırlamaya çalışması nedeniyle bu oranın biraz değişebileceğini ekledi. pazarlar. “Bu, tüm müşterilerimiz için bir adalet meselesidir.”


Eylül ayında Chanel, Çin, Japonya ve Avustralya dahil pazarlarda fiyatları yüzde altı ila sekiz oranında artırdı.


Seçkin lüks markaların, müşteri kaybetmeden fiyatları artırmayı göze alabildikleri biliniyor. Tıpkı pazar konumu, talepteki ve hane halkı tasarruflarındaki genel yavaşlamaya bile direnen Hermès veya Rolex gibi.