Bilim kurgu filmi Sexmise'deki rolüyle burada ünlenen Polonyalı aktör Jerzy Stuhr hayatını kaybetti

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Oyuncu, yönetmen ve senarist Jerzy Stuhr, Nisan 1947'de Krakow'da doğdu. Jagiellonian Üniversitesi'nde polonistik okudu ve 1972'de Kraków'daki Yüksek Tiyatro Okulu Oyunculuk Fakültesi'nden mezun oldu.


Sinemaya ilk çıkışını 1971'de Gecenin Üçüncü Kısmı dramasıyla yaptı. Oyunculuk kariyerinin kilit yönetmenleri Krzystof Kieslowski ve Juliusz Machulski'ydi. Adı geçen ilk kişiyle ilk yönetmenlik denemesi olan Scar üzerinde çalışırken tanıştı ve onlar sadece meslektaş değil aynı zamanda ömür boyu arkadaş oldular. Birlikte Amatér (1979), Náhoda (1981) veya Üç Renk: Beyaz filmlerini çektiler.


Polonyalı Steven Spielberg lakaplı Juliusz Machulski, ana rollerden birinde Jerzy Stuhr'la birlikte ünlü bilim kurgu komedisi Sexmise'ı (1983) yaptı. Başarısı, Polonya film yapımında önemli bir canlanmaya işaret etti ve film aynı zamanda eski Çekoslovakya'da da olağanüstü bir tepki aldı. Maks rolündeki Stuhra'ya Václav Postránecký seslendirildi.


Jerzy Stuhr, Machulský'nin yönetmenliğinde, Amerikalı gangsterlerin bir parodisi olan bir cüce krallığının hükümdarı Déjà vu (1990)'yu veya suç komedileri Kiler (1997) ve Kiler'i canlandırdığı Kingsajz (1987) filmlerinde de rol aldı. ve Öteki (1999).


Jerzy Stuhr birçok tiyatro ve film ödülü aldı. Oyunculuğun yanı sıra tiyatro yönetmenliği de yaptı, kendini pedagojiye adadı ve Krakow Üniversitesi Tiyatro Okulu'nun rektörü oldu.


1995 yılında Karlovy Vary'deki Uluslararası Film Festivali'ne konuk oldu ve dünya sinemasına katkılarından dolayı Febiofest festivalinde Kristián Ödülü'nü aldı.


Evliydi ve eşi Barbara Kóska ile çocukluk yıllarında tanıştı. Oğlu Maciej babasının izinden gidiyor ve oyuncu olarak çalışıyor, kızı Mariana ise sanatçı.