Biharlı kadın, atıkları dekoratif öğelere dönüştürdüğü için ödüllendirildi | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Babita Guptabir sakini MuzafferpurDiğer kadınlara plastik atıklardan dekoratif malzemeler yaparak kendi geçimlerini sağlamanın yolunu gösteren Siho’nun Siho köyü, 4 Mart’ta Hindistan Cumhurbaşkanı’ndan bir ödül alacak. Başkan, Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Yeni Delhi’deki Vigyan Bhawan’da Jal Shakti Birlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenecek bir etkinlikte Babita’yı ‘Swachh Sujal Shakti Samman 2023 Ödülü’ ile onurlandıracak.
Kendi Kendine Yardım Grubu (SHG) – Jeevika’nın bir üyesi olan Babita, sanat buketleri, kesikler, pandantifler, keseler, cüzdanlar ve çantalar gibi dekoratif öğelerde yaratıcı bir şekilde atık plastikleri yeniden kullandı. Bunu yaparken sadece atık plastiğin yeniden kullanımını teşvik etmekle kalmıyor, aynı zamanda çevre üzerindeki olumsuz etkileri de azaltıyor.
Babita’nın ailesi için her şey yolunda gidiyordu, ta ki kocasının ani sakatlığı ailesini hem maddi hem de manevi olarak zor durumda bırakana kadar. Ancak Jeevika’ya katıldıktan sonra mali durumunda bir iyileşme görmeye başladı.
Halen, Swachh Bharat Misyonu (Grameen) altında Muzaffarpur Bölgesindeki Sakra’da kurulan Plastik Atık Yönetim Birimi (PWMU) ile ilişkilidir. Bloğun altındaki tüm köy evlerinden toplanan plastik atıklar, Babita’nın ihtiyacına göre plastik aldığı bu PWMU’ya gidiyor. Bölge yönetimi, PWMU, Sakra’da Babita’nın plastik atıklardan kullanılabilir ürünler yapma konusunda atölyeler düzenlediği bir eğitim tesisi kurdu. Kapı kapı dolaşıp kadınları bu işi öğrenip para kazanmaya davet ediyor.
Ulusal düzeyde ödül, atıkları ‘hammadde’ ve gelir kaynağı olarak kullananların kendilerine olan güvenini artıracak. Köyleri ODF Plus yapmak için Lohia Swachh Bihar Abhiyan (LSBA) – Faz II’nin bir parçası olarak katı ve sıvı atık yönetimi uygulanmaktadır.
Eyaletteki yaklaşık 39.600 departman şu anda katı atık yönetimi üzerinde çalışıyor. Etkili katı atık bertarafı için atık arıtma üniteleri (WPU’lar) 638 gramlık evlerde inşa edilmiştir. Plastik atıkların uygun şekilde işlenmesi için blok seviyesinde toplam 16 adet plastik atık işleme ünitesi inşa edilmiştir.