Bihar’ın Nalanda’sında 1200 Yıllık Putlar Bulundu | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Yaklaşık 1200 yaşında olduğuna inanılan iki taş idol antik döneme yakın bir su kütlesinde bulundu. Nalanda Üniversitesi Bir ASI yetkilisi, bir göleti temizlerken söyledi.
İdoller, bu hafta başlarında, devlet hükümetinin suyu korumak ve muhafaza etmek için başlattığı ‘Jal-Jeevan-Hariyali’ projesi kapsamında, yaklaşık 88 km uzaklıktaki bir Dünya Mirası Alanı olan antik Nalanda Mahavihara yakınlarındaki Sarlichak köyündeki Tarsinh Göleti’nde bulundu. . çevre.
Ancak iki idolün detayları ASI veya yönetim tarafından açıklanmadı.
Denetleyici arkeolog Goutami Bhattacharya (ASI, Patna çemberi), bölgede yaşayan köylülerin putların keşfini öğrendiklerinde, onları barındırmak için onurlandırmak için bir tapınak inşa etme planları yapmaya başladıklarına dair raporlar olduğunu söyledi. “Oraya gönderilen görevlilerimiz bunu öğrendi ve hemen yerel polise haber verdi. Kaynaklara göre, 1.200 yaşında olduğuna inanılan her iki idol de şu anda yerel polisin gözetiminde.”
Bhattacharya, “Onları Nalanda Müzesi’nde sergilemek istiyoruz. Eyalet hükümetinden bu idolleri 1878 Hindistan Hazine Hazinesi Yasası hükümleri uyarınca derhal teslim etmesini talep ettim.” dedi.
Yetkili, yüzeyin altında bulunan eski eserlerin veya hazinelerin yerel halk tarafından genellikle yakındaki bir tapınağa veya diğer dini yerlere götürüldüğünün açık olduğunu söyledi.
Ancak, 10 Rs değerini aşan eski eserler veya eserler bulunduğunda, 1878 Hindistan Hazine Hazine Yasası uyarınca, bulucu tarafından en yakın devlet hazinesine yatırılmalıdır. İlgili bölgenin koleksiyoncusu, bunları toplama yetkisine sahiptir. hazine. hükümet adına satın almak.
Bhattacharya, “Hazinelerin bölge idaresi nezdinde güvenli bir şekilde gözaltına alınabilmesi için ilgili makamdan tüm bölge yargıçlarına yasanın hükümlerini bildirmesini talep ederek eyalet hükümetine yazdım.” dedi.
Nalanda Bölge Sulh Hakimi Shashank Shubhankar, keşif hakkında sorulduğunda, “Öğrendim ve konu soruşturma altında” dedi.
Bir yıl önce aynı gölette Pala dönemine ait 1300 yıllık Nag Devi idolü bulundu. Nalanda’daki ASI Müzesi’nde sergileniyor.
Nalanda Mahavihara bölgesi, MÖ 3. yüzyıldan MS 13. yüzyıla kadar uzanan manastır ve skolastik kurumun arkeolojik kalıntılarını içerir. Stupaları, tapınakları, viharaları (konut ve eğitim binaları) ve alçı, taş ve metalden yapılmış önemli sanat eserlerini içerir.
Nalanda Mahavira, Hindistan alt kıtasındaki en eski üniversitedir. 800 yıllık kesintisiz bir süre boyunca düzenli bilgi aktarımı ile ilgilidir. MOT