Bihar’daki ‘hapishane restoranları’ insanları ‘parmaklıklar ardında’ yemek yemeye çekiyor | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Hapishane herkesin gitmek isteyeceği en istenmeyen yerlerden biri olsa da, insanlar arasında hapishane atmosferini hissetmek ve mantar gibi patlayan hapishane temalı restoranlarda çeşitli yemeklerin tadını çıkarmak için çılgınca bir mücadele var. Bihar’ın farklı yerlerinde ve büyük bir hit oldu.
Patna’daki böyle bir restoranın içi, yemek masaları ve sandalyelerle donatılmış 10 klimalı hapishane hücresinden oluşuyor. Yemek yiyenler, bir hapishane atmosferini hissetmek için büyülenmeyi severler. Gaya’dan Bhagalpur’a, Muzaffarpur’dan Madhubani’ye ve Patna’dan Ara’ya gurmeler hapishane restoranlarına akın eder ve içeride yemek yerler.
Bir yemek şirketi olan Prasonjit Chakaraborty, “Hapishaneye gitmekten nefret etsek de, insanlar yine de bu tür restoranları ziyaret ederek cezaevi ortamını kendi damak zevklerine uygun lezzetli yemeklerle tanıştırıyorlar. Ben de ailemle birlikte günümden tam anlamıyla keyif aldım” dedi. sevgilisi Gaya’da bir cezaevi restoranında yemek yerken yakalandı. Beni büyüleyen, hiçbir suç işlemeden hapse tıkılıp, yasayı onayladığınız anda salıverilmenizdir” dedi.
Başka bir yemek meraklısı olan Rajiv Kumar Singh, Patna’daki birkaç lokantayı ziyaret etmesine rağmen, bir hapishane restoranında loş ışıkta tandır tavuğu yeme deneyiminin kendisini farklı hissettirdiğini söyledi. Singh, “Bekçinin, ağır demir kapıyı dışarıdan kapatırken yemek seçimimi kendisinin öğrenmesi beni çok eğlendirdi” diye ekledi.
Pek çok hapishane restoranı, garsonlara ve personele ortama uygun hapishane kıyafetleri bile sağlarken, bu tür lokantaların bir diğer önemli özelliği de kelepçe olmaya devam ediyor. Restoran müdürü Naushad Alam, “Geçen ay içinde insanlardan çok iyi tepkiler aldık. İnsanlar herhangi bir suç işlemeden cezaevini ‘ziyaret etmek’ ve kendi seçtikleri yemeği yemek istiyor” dedi. Gerçek hayat ile gerçek hayat arasında çok fark var ve insanlar buraya böyle bir durumu hissetmek için geliyor” dedi.
Birçoğu fotoğraf çekimi için hapishane temalı restoranları ziyaret ediyor’
Hajipur’da bu tür başka bir restoranın işletmecisi olan Prasansha, insanların oraya monotonluklarını sona erdirmek için değil, aynı zamanda fotoğraf çekimleri ve toplumdaki statülerini vurgulamak için de gelmek istediklerini söyledi. Psikolog Dr Binda Singh, insanların buranın bir hapishane olmadığını bildikleri için hapishane temalı restoranları ziyaret etmek istediklerini söyledi.
“Aslında insanlar hapishane ortamında yemek yemenin tadını çıkaracaklarını biliyorlar” diyor Dr. Singh, “Gerçek beni unhe do din bhi pakadkar jail me rakh diya jai to haqiqat ka pata chal jayega” diye ekliyor. İnsanların harika bir hayatın tadını çıkarmak istediğini ve akranlarının ve toplumun dikkatini çekmek için benzersiz sahnelerin fotoğraflarını sosyal medyaya yüklediğini açıkladı.
Başka bir psikolog olan Dr Krishna Kumar Singh, hapishane benzeri restoranlardaki ani akının, insanların başkalarıyla birlikte geçirdikleri anların tadını çıkardıktan sonra geri döneceklerini bilmelerinden kaynaklandığını söyledi. Patna’da IGIMS ile birlikte çalışan Singh, “Suçlanmadıklarının ve mahkum edilme şanslarının olmadığının ve ziyaretlerinin tamamen eğlence amaçlı olduğunun farkında oldukları için hapishane restoranlarına gitmek için acele ediyorlar” diye açıklıyor. .