Bihar’da 17.63 bin sığır nodüler deri hastalığına karşı aşılandı | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Eyalette geçen hafta 17.63 binden fazla sığır nodüler deri hastalığına (LSD) karşı aşılandı. Aşılama programı 9 Ocak’tan itibaren Bihar’da başlatıldı. Eyalette 1276 etkilenen LSD vakası bulunurken, Jehanabad’da 574’e kadar vaka rapor edildi ve ardından 219 bu tür vaka ile Buxar geldi.
Yardımcı Araştırmacı Hayvan Sağlığı Enstitüsü ve üretim Dr. Manju Sinha, laboratuvar onayından sonra bir pozitif vaka bulunsa bile bölgenin LSD’den etkilenmiş olarak ilan edildiğini söyledi. Dr. Sinha, Jehanabad ve Buxar, Darbhanga’dan (156) sonra şunları söyledi: Gaya (140) ve Kaimur (114) en fazla LSD vakasına sahipti.
Bu kategorideki diğer ilçeler Purnia, Nalanda, Kaimur, Rohtalar, Bhojpur ve Nawada. Etkilenen 1276 vaka resmi olarak doğrulanırken, Kaimur’da şu ana kadar iki LSD ölümü meydana geldi.
Ayrıca eyalet genelinde 17.63 lakh’tan fazlası aşılanmış olan 1.38’den fazla crore sığıra doz uygulamaya odaklandıklarını söyledi. Bu aşılama sağlıklı sığırlarda yapılır. Şu anda 30 ilçede aşılama yapılıyor ve kalan diğer ilçelerde bakterilere karşı aşılama çalışmaları devam ettiği için daha sonra alınacak.
Hayvan Sağlığı ve Üretim Direktörü Dr. Md. Ali Shabber, LSD, kan veya smear örneklerinin toplanıp Bhopal’a gönderildiğini doğrulamasını söyledi. Rapor 10 ila 12 gün içinde gelir.
LSD-pozitif vakaların bildirildiği bölgeden yaklaşık 1 km uzakta hayvan hareketine izin verilmediğini söyledi. Semptomlardan bahsetmişken, sığırlarda deri lezyonları, ateş ve gıda alımının azaldığını söyledi. Tedavi semptomatiktir.
Dr. Hayvancılık, bilgi ve eğitim müdür yardımcısı Ramesh Roy, burada hayvan bağışıklığının güçlü olduğunu söyledi. Yakın zamanda bakanlıkla ilgili bir anlaşmayı gözden geçirmek için gelen merkez ekibin bile Bihar’daki ölümleri önemsiz bulduğunu söyledi. Roy, “Egzotik ırklarla veya melez ırklarla karşılaştırıldığında, yerli ırkın güçlü bir bağışıklığı var” dedi.