Bihar: Lalu Yadav’ın akrabaları partide önemli görevler aldı, Tejashwi Yadav parlamento konseyinin başına geçti | Patna Haberleri

BaDe

New member
PATNA: Rashtriya Janata Dal (RJD) başkanı Lalu Prasad, böbrek nakli için Singapur’a gitmeden önce, merkez ve eyalet parlamento kurulları da dahil olmak üzere tüm büyük parti komitelerini yeniden oluşturdu.
Lalu, RJD’nin merkezi parlamento konseyinin başkanı olmaya devam ederken, en küçük oğlu ve başbakan yardımcısı Tejashwi Prasad Yadav eyaletin parlamento konseyi başkanlığına atandı.
Her iki konsey de çeşitli eyalet ve merkezi düzey seçimleri için adayların seçiminde önemli bir rol oynamaktadır. İlginç bir şekilde, Lalu ailesinin üyelerine merkezi ve ulusal parlamento kurullarında kilit görevler verildi.
Lalu başkanlığındaki Merkez Parlamento Konseyi’nin 11 üyesi var. Lalu’nun eşi ve eski Başbakan Rabri Devi, oğulları Tejashwi ve Tej Pratap ve en büyük kızı Misa Bharti, Merkez Parlamento Konseyi üyeleridir.
Merkez Parlamento Konseyi’ne üye olarak dahil edilen diğer RJD liderleri arasında Prem Chand Gupta, Jagadanand Singh, Jayaprakash Narayan Yadav, Bhola Yadav ve Anita Devi yer alıyor. RJD’nin ulusal genel sekreteri olan kıdemli lider Abdul Bari Siddiqui, yönetim kurulu sekreterliğine atandı. Parti, bu 11 üyeye ek olarak merkez yönetim kurulunda özel davetli 34 üyeye yer verdi.
Tejashwi, RJD Devlet Parlamenterler Konseyi Başkanı olarak atandı. Daha önce, pozisyon şu anda Bihar Meclisi Başkanı olan Awadh Bihari Chaudhary tarafından tutulmuştu. Eyalet parlamento konseyinde bile Lalu’nun akrabalarına kilit mevkiler verildi. Rabri, Tej Pratap ve Misa bu kurulun üyeleridir.
Devlet idaresinde yer alan diğer parti liderleri arasında Abdul Bari Siddiqui, Ram Chandra Purbey, Kanti Singh, Ashok Kumar Singh, Tanweer Hasan, Bhola Yadav, Anita Devi, Uday Narayan Chaudhary ve Shakti Singh Yadav yer alıyor. RJD Devlet Genel Sekreteri Alok Mehta bu kurulun sekreterliğine atandı. Yönetim kurulunda bu üyelerin yanı sıra özel davetli 36 üye bulunmaktadır.
Partinin devlet sözcüsü Chitranjan Gagan, Lalu ailesinin kilit mevkilere sahip üyeleriyle ilgili olarak, “Tejashwi, Vidhan Sabha’nın lideri ve Rabri, Vidhan Parishad’ın lideridir. Her iki evin liderlerini de cumhurbaşkanı yapma eğilimi var. iki kurul. Her iki kurulda da özel olarak davet edilmiş üyeler var. Tüm kastlardan RJD liderleri ağırlanıyor.”