Bihar eğitim bakanı Chandra Shekhar, Hindu kutsal metinleri hakkındaki yorumları nedeniyle ateş altında | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Bihar Eğitim Bakanı Chandra Shekhar, Çarşamba günü Hindu dini kitaplarının ve kutsal yazılarının toplumda nefrete neden olduğunu söyleyerek büyük tartışmalara yol açtı. Sözleri BJP’den sert eleştiriler aldı.
RJD Kota Bakanı, Nalanda Açık Üniversitesi’nin 15. toplantısında yaptığı konuşmada ve ardından Vali Phagu Chauhan’ın da takdim ettiği görevin ardından medya mensuplarıyla yaptığı etkileşimde tartışmalı açıklamalar yaptı.
Bakan, “Racharitmanalar, düşük kastlı insanlara eğitim verilmesine karşı çıkıyor ve yılanların süt içtikten sonra zehirli hale gelmesi gibi, eğitim aldıktan sonra zehirleneceklerini söylüyor” dedi.
MS Golwalkar’ın Manusmriti, Ramcharitmanas ve Bunch of Thoughts gibi kitaplarının üç farklı dönemde toplumda nefret yaydığını ve görünüşe göre Baba Saheb B RAmbedkar’ın bu kitaplara karşı çıkmasının sebeplerinin bunlar olduğunu iddia etti.
Madhepura’yı eyalet meclisinde temsil eden Chandra Shekhar, bu tür düşünceleri dile getirmenin Hindistan’ı daha güçlü kılamayacağını, eğitimin ve Tanrı’nın tek bir kastla sınırlandırılamayacağını söyledi. Sadece sevginin Hindistan’ı ileriye taşıyabileceğini söyledi.
BJP, bakanın sözlerini kınadı ve RJD liderinin Nalanda Açık Üniversitesi’nin bir toplantı toplantısında böyle bir açıklama yapmasının derinden şok edici olduğunu söyledi.
BJP: RJD Müslümanların oyları için her seviyeye inebilir
BJP sözcüsü Nikhil Anand, bakanı Hindu duygularıyla oynamaması konusunda uyaran “Temel olarak, RJD Müslümanları yatıştırma politikası yürütüyor ve oy almak için kendilerini herhangi bir düzeye indirebilirler” dedi.
Bunun RJD’nin resmi pozisyonu olup olmadığını merak eden Anand, CM Yardımcısı Tejashwi Yadav’dan ülkenin Hindularından özür dilemesini istedi.
Daha önce, eski CM Jitan Ram Manjhi, Rama’yı kurgusal bir karakter olarak tanımlayarak tartışmaya neden olmuştu. Manjhi bu yıl nisan ayında medyaya “Koç bir Tanrı değildi. Koç’a inanmıyorum. O, Valmiki ve Tulsi Das tarafından iletmek istedikleri bir mesajı iletmek için yaratılmış kurgusal bir karakter.”