Bihar Eğitim Bakanı Chandra Shekhar aleyhine açılan davalar | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA/BEGUSARAI: Muzaffarpur ve Begusarai mahkemelerinde, Ramcharitmanas ve Manusmriti hakkındaki tartışmalı açıklamaları nedeniyle Eğitim Bakanı Chandra Shekhar aleyhine suç duyurusunda bulunuldu.
Avukat Sudhir Kumar Ojha, Chandra Shekhar hakkında Muzaffarpur’daki MP/MLA mahkemesine suç duyurusunda bulundu ve onu, dini duygularını öfkeyle ifade etmek için Hindu kutsal kitaplarına karşı kasten nefret dolu konuşmalar yaparak insanları isyana ve toplumu fesada kışkırtmakla suçladı.
Bir Amrendra Kumar Amar da Cuma günü Begusarai’deki Yüksek Yargı Sulh Mahkemesine şikayette bulundu ve onu aşağılayıcı sözlerle Hinduların dini duygularını incitmekle suçladı.
Ojha, Eğitim Bakanı aleyhinde, 153 (isyana neden olmak için kasıtlı tahrik), 295 (bir ibadet yerini aşağılayarak veya bir ibadet yerini kirleterek bir dini sınıfı yaralama), 296 (Dini toplantıları bozma), 504 ( hakaret yoluyla huzurun bozulması), 505 (kamusal huzursuzluğa neden olan ifade) ve 506 (cezai taciz) TMK. Ojha gazetecilere, davanın kabul noktasında 25 Ocak’ta bir duruşma için ayarlandığını söyledi.