“Bihar Diwas’ı kutlama fikrim CM Nitish Kumar’ı etkiledi” | Patna Haberleri

BaDe

New member

Kutlama hazırlıklarının ortasında Bihar Divaları 22-24 Mart tarihleri arasında Vidhan Parishad’ın başkanı Devesh Chandra Thakur, TOI’ye fikrin nasıl formüle edildiğini ve dünyanın dört bir yanındaki Biharilerin kimliklerini kutlamalarına yardımcı olduğunu anlatıyor. parça:
Bihar Diwas’ı kutlamanın ardındaki fikir neydi?
Bir öğrenci olarak Maharashtra’nın 1 Mayıs’ta Diwas’ı kutladığını görmüştüm. Bihar’a her geldiğimde insanlara kuruluş günümüz diye bir şey olup olmadığını sorardım ve olumsuz yanıt alırdım. 2002’de ilk kez yasa koyucu olduğumda, Bihar ve Odisha’nın 1912’de nasıl ayrıldığı gibi bir araştırma başlattım. Daha sonra bu konuda oluşum ve bildirim hakkında daha fazla veri toplamak için Delhi’ye gittim. CM Nitish Kumar’a sunduğum belgeyi hazırlamak yaklaşık dört yılımı aldı. Önemini hemen anladı ve o zamanki Kabine Sekreteri Girish Shanker’a belgeleri doğrulaması talimatını verdi ve ardından Kabine’de kabul edildi.
Bihar Diwas ilk ne zaman kutlandı?
İlk olarak 2010 yılında kutlandı ve bunun için 22 Mart belirlendi. Dönüm noktası, 100. yıl Bihar Kuruluş Günü’nün kutlanacağı 2012 yılıydı. CM, Bihar Diwas’ı kutlamak için Mumbai ve Delhi’de de bulunmaya karar vermişti. Bununla birlikte, Raj Thakre’den Maharashtra Navnirman Sena, bunun Mumbai’de olmasına izin vermeyeceklerini söylediği için Mumbai’deki olay büyük bir zorluktu. Ancak, CM Nitish ve Thakre bir telefon görüşmesi yaptı ve ikincisi onu Mumbai’ye davet etti. Somaiya Maidan’da dolu dolu bir gala etkinliğiydi.
Kutlama biçiminde neler değişti?
Şimdi tüm dünyada özellikle Bihari nüfusunun yüksek olduğu ülkelerde kutlanıyor.
Bu kutlamanın en olumlu sonucu nedir?
Tıpkı 15 Ağustos’ta olduğu gibi, Hindistan’da insanlar nerede olurlarsa olsunlar bu günü kutlar ve gurur duyarlar, dünyanın dört bir yanında yaşayan Biharlılar da 22 Mart’ta kökenleriyle gurur duyar ve kimliklerini kutlarlar. marka Bihar da.