Bihar CM Nitish Kumar, Yüksek Mahkeme’nin kast soruşturmasıyla ilgili kararını selamladı | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Bihar CM Nitish Kumar Cuma günlerini övdü Yüksek Konseybir dizi itirazla ilgilenmeyi reddeden karar Bihar hükümetiçalıştırmak için komut dolap araştırması Devlet tarafından.
“Bazı kişiler devam eden kast soruşturmasını frenlemeye çalıştı. Ancak savunmalarının yanlış olduğu ortaya çıktı ve Yargıtay, eyalet hükümetinin kararı lehinde karar verdi. Şimdi mahkeme kararı geldi. Bu iyi bir karar,” dedi Nitish, temyiz mahkemesinin kararı hakkında yorum yaparken. Sazmadhan Yatra içinde Biharşerif Cuma günü mahalle.
CM ayrıca, kast soruşturması yapma kararının tüm siyasi parti liderlerinin oybirliğiyle aldığı kararın ardından alındığını söyledi. “Bütün bunlara rağmen birileri Yargıtay’a gitti. Yüksek mahkemeye başvuranlardan birinin Biharşerif mahallesinden olduğunu gazetelerden öğrenince üzüldüm. Nitish, onu tanımamama rağmen, bazı insanlardan onun hakkında sorular sordum, dedi şaka yollu.
Yüksek mahkemeden bir mahkeme BR Gavai ve Vikram Nath, “Dilekçelerde hiçbir esas yoktur ve dilekçe sahiplerine ilgili yüksek mahkemeye başvurma özgürlüğü tanıyarak onları reddetti” dedi.
“Yani bu bir tanıtım davası. Şu şu kasta ne kadar çekince tanınması gerektiğine dair ipuçlarını nasıl verebiliriz? Kime ne kadar rezervasyon tahsis edildiğini nasıl belirleyecekler (açıklayacaklar)? Üzgünüz, böyle bir talimat veremiyoruz ve bu dilekçeleri işleme koyamıyoruz” dedi.
RJD sözcüsü Chitranjan Gagan, üst mahkemenin kararını memnuniyetle karşıladı ve mahkemenin kararının BJP’nin kast temelli soruşturma sürecine çeşitli engeller koymaya çalıştığını ortaya koyduğunu söyledi. Gagan ayrıca BJP’nin göz yummasıyla Yargıtay’a dilekçeler verildiğini de iddia etti. Ancak YK artık doğru kararı verdi” dedi.