Bihar CM Nitish Kumar, birleşik muhalefetin 2024 anketlerini büyük çoğunlukla kazanacağını söyledi | Patna Haberleri

BaDe

New member
PATNA: Bihar CM ve JD(U) fiili lideri Nitish Kumar Pazar günü, BJP’ye karşı çıkan siyasi partilerin çoğunluğunun bir araya gelmesi durumunda “büyük bir çoğunluk” ile kazanacaklarını söyledi. Lok Sabha Anketleri 2024.
“İdeolojik olarak BJP’ye karşı olan siyasi partilerin çoğunluğunu birleştirmeye çalışıyorum. Birlik önerimi dikkate alırlarsa, o (Narendra Modi) yenilecek. …. Birçok partiyle görüştüm. neredeyse tamamlandı. Bir süre sonra, bunların (partilerin) çoğu el ele verecek” dedi.
Nitish, yaklaşan muhalefet partileri gruplaşmasının sözde “üçüncü cephe” yerine “ana cephe” oluşturacağını da söyledi.
Nitish, “En son Delhi’deyken bana bunun bir ‘Üçüncü Cephe’ olup olmayacağı soruldu. Onlara bu Üçüncü Cephe nerede diye sordum… Bir dahaki sefere oluşturulacak yeni grup Ana Cephe olacak,” dedi Nitish , ülke çapındaki bölgesel ve muhalefet partileri arasındaki birlik çabasının ana hatlarını çiziyor.
Siyasi partileri birleşmemenin sonuçları konusunda da uyardı.
Nitish, “Onlar (taraflar) önerilerime katılmıyorsa ne yapabilirim? Humko Kya? Ancak (BJP’nin aksine) tüm taraflara önerilerde bulunmaya devam edeceğim. Herkesin birlik konusuna dikkat etmesi gerekecek.”
Nitish, BJP’yi ihanetle suçladı
CM ayrıca BJP’yi o sırada bir ittifak içinde olmasına rağmen 2020 anketlerinde partisinin aleyhine çalışmakla suçlayarak eyaletteki JD(U) MLA’ların sayısında azalmaya yol açtı. “Son anketlerde, onlar (BJP) bizim desteğimiz sayesinde daha fazla sandalye kazandı ve sessizce bizi yenmeye çalıştıkları için daha az sandalye aldık. 2020 seçimlerinden önce eyalet meclisi anketlerinde BJP’den daha az sandalye kazandığımız oldu mu? Numara. BJP’nin ‘dhandha’ (yaramaz oyun) yüzünden 2020 anketlerinde daha az sandalyemiz var” dedi Nitish. Merkezde bir NDA ortağı olmasına rağmen tüm JD(U) adaylarına karşı eski LJP başkanı Chirag Paswan tarafından öne sürülen adaylardan bahsediyordu.
Ayrıca BJP liderlerinden her iki partinin de 2005 ve 2010 parlamento seçimlerindeki sayılarını hatırlamalarını istedi. “2020 anketlerini kazanan tüm milletvekillerimiz bize (BJP) onları yenmeye çalıştıklarından şikayet etti. Nitish, kazanamayan tüm adaylarımızın BJP’lilerin bir komplosu nedeniyle kaybettiklerini söyledi. Nitish, partisinin 2020’deki kötü performansının ardından bir dönem daha başbakan olma konusunda nasıl tereddüt ettiğini de hatırlattı. “BJP’nin ısrarı üzerine CM’nin sorumluluğunu yeniden üstlenmeyi kabul ettim. Ancak Bihar’ın hiçbir işi yapılmadı (merkez BJP hükümeti tarafından).
CM, bu yıl Ağustos ayında BJP ile bağları kesmenin ve Mahagathbandhan hükümetini kurmak için RJD ile yeniden el ele vermenin nedenlerini açıklarken, çabalarımıza rağmen hiçbir yardım alamadık” dedi. Genel oturumda ayrıca JD(U) Ulusal Başkanı Rajiv Ranjan, namı diğer Lalan Singh, Ulusal Genel Sekreter KC Tyagi, JD(U) Parlamento Konseyi Başkanı Upendra Kushwaha, Umesh Devlet Partisi Başkanı Kushwaha ve JD(U)’nun eski başkanları tarafından da konuşuldu. Bijendra. Prasad Yadav ve Bashishtha Narain Singh.