Bihar: Bihar’daki üniversiteler afet yönetimi kursları başlatacak | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Bihar’daki tüm üniversiteler, bir sonraki akademik oturumdan (2023-24) itibaren afet yönetimi kursları başlatacak.
Bu, Çarşamba günü eğitim departmanının ek genel sekreteri Dipak Kumar Singh tarafından Bihar Devlet Afet Yönetim Otoritesi (BSDMA) tarafından Yeni Delhi Ulusal Afet Yönetimi Enstitüsü (NIDM) ile birlikte düzenlenen bir toplantıda açıklandı. Toplantıya Patna ve Nalanda Açık Üniversiteleri Rektör Yardımcıları, Vali Baş Sekreteri, NIDM eyalet hükümetinin temsilcisi ve diğer yetkilileri. Başkan Yardımcısı BSDMA, Uday Kant Mishrabaşkanlık etti.
Toplantıda, bir sonraki akademik dönemden itibaren devletin tüm geleneksel üniversitelerinde çok ihtiyaç duyulan derslerin en azından lisans düzeyinde açılması için her türlü çabanın gösterilmesine karar verildi. NIDM, birkaç beyin fırtınası oturumundan sonra sertifika, temel ve lisansüstü diploma derslerinin model müfredatlarını hâlihazırda nihai hale getirdi ve aynısı, eyaletin farklı bölgelerini etkileyen afetlerin doğası göz önünde bulundurularak bazı gerekli değişiklikleri (yüzde 30’a kadar) yaptıktan sonra uygulamaya konulacak.
Devlet üniversitelerinden bu derslerin tanıtılması için bir çalışma planı hazırlamaları istendi. Üniversiteler, dersleri açmadan önce çalışma komitesi, akademik konsey, sendika ve senato gibi yasal komitelerinden onay almak zorunda kalacaklar. Bu kursların tüzüğü ve yönetmeliklerine ilişkin nihai onay Vali’den alınmalıdır.
BSDMA yetkilileri, üniversitelere ve üniversiteleri oluşturan kolejlere, eğitim veren ve öğretim üyesi olmayan personelin kurslara katılmasını desteklemek için gerekli tüm yardımın sağlanacağına dair güvence verdi.
BSDMA üyesi PN Rai liderliğindeki yedi kişilik bir uzman komitesi, yerel gereklilikleri dikkate alarak tüm üniversiteler için afet yönetimi dersleri için bir model müfredat hazırlamak üzere kurulmuştur. Doğal olarak deprem, sel, kuraklık, yıldırım gibi afetler ders programlarında detaylandırılacaktır.
Patna ve Nalanda Open üniversitelerinin rektör yardımcılarının yanı sıra çok sayıda üniversitenin temsilcilerinden oluşan komitenin raporunu 15 Mart’a kadar sunması bekleniyor.
Toplantıya katılan Bihar Eyaleti Yüksek Öğrenim Konseyi Başkan Yardımcısı Kameshwar Jha, kolejlerde afet yönetimi dersinin halihazırda birkaç kurumda öğretilmekte olan çevre bilimleri dersiyle etiketlenebileceğini söyledi. Buna ek olarak, eyalet hükümeti Bihar üniversitelerinde 100 çevre bilimi öğretmeni pozisyonunu zaten onayladı ve pozisyonların da reklamı yapıldı.
Çevre bilimi öğretmenlerinin afet yönetimi ile ilgili birçok bölümü de öğretebileceğini söyledi.
UGC, geçtiğimiz yıl bu afetler hakkında kitlesel farkındalık yaratmak ve afetlerin neden olduğu can ve mal kayıplarını kurtarmak için üniversitelerden afet yönetimi alanında sertifika ve diploma kursları başlatmasını da istemişti.