Ben daha geleneksel değerlere inanıyorum. Rapçi Majk Spirit, bir erkeğin cesur ve akıllı olması gerektiğini söylüyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Michal Dušička diğer adıyla Majk Spirit yirmi yılı aşkın süredir müzik sahnesinde. Profesyonel ve özel kişiliği arasında bir fark olup olmadığı sorulduğunda şu yanıtı veriyor: “Bu her zaman bir parça roldür, çünkü sonuçta kişi, bir oyuncudan başka bir şeydir. Spirit'i Batman'im olarak alıyorum. Süper kahraman. Giydiğim kostüm. Ama aynı zamanda bu filmde özgün bir Michal Dušička olmaya ve bir kişi olarak saygı duyduğum değerleri somutlaştırmaya çalışıyorum.”

Başından beri diğerlerinden biraz farklı olan tarzı hakkında şunları söylüyor: “Saldırganlık, sertlik ve zekayla, incelikle ve hatta belki maneviyatla oynamanın söz konusu olduğu bir türe geldim. Alışılmadık bir durumdu ve bu yüzden zorbalığa maruz kalıyordum. Gerçek sokak rapçisi olmadığımı. Muhtemelen bu yüzden en çok nefret edilen benim. Son yıllarda belki de başkalarının kendilerine zarar vermemek için sessiz kaldığı tartışmalı konularda kendimi çok fazla ifade ettiğimden de kaynaklanıyor olabilir.”

Ayrıca Spirit'in sekiz yıl sonra geri döndüğü X sosyal ağında da görülebilir. “X'teyim çünkü Elon Musk'a hayranım. Platformu biraz hareketlendirmek istedim. Daha çok tartışılan konularda daha iyi bir araç olduğunu düşünüyorum. Elon Musk'ın ifade özgürlüğüne yaklaşımı hoşuma gidiyor (ifade özgürlüğü, editörün notu),” diyor.

Bazen kendinizi ifade etmek için ihtiyacınız olan tek şey sanattır

Spirit'e göre Amerikalı iş adamı, “herkesin konuşmasına izin vermemiz gerektiğine çünkü kanunlar dahilinde herkesin söz sahibi olmasına izin vermemenin tehlikeli olduğuna” inanıyor. Rapçi zamanla düşüncelerini daha uzun bir formatta paylaşabileceği kendi podcast'ini de başlatmak isteyecek. “Fakat bazen sanatın kendisi yeterlidir ve onu parçalara ayırmaya gerek yoktur” diyor.

Spirit'in son albümü New Man 2.0'da açtığı konulardan biri de zehirli erkeklik. “Günümüz dünyasında toksik kelimesi oldukça fazla kullanılıyor. Sonuç olarak kafası karışan genç erkekler bunun bedelini ödüyor. Babalarının erdem olarak gördüğü nitelikler ve hedefler artık şüpheli olarak etiketleniyor” diye açıklıyor.

“Fazla duygusallığa kapıldık. Ben daha çok eski Yunanlılardan, özellikle de Stoacılardan kalma daha geleneksel değerlere inanıyorum. Bir erkeğin cesur, bilge, adil ve disiplinli olması gerektiğine inanıyorum. Mevcut kültürün gerçek yeteneklerden çok çeşitliliğe odaklanmış olmasının iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum” diye ekliyor.

Majk Spirit, Rozstrel dál programına verdiği röportajda geleceğe yönelik planlarından, yaklaşan kırkıncı doğum gününden, babalıktaki değişikliklerden, cinsiyet algısından, Prag'a taşınmaktan ve Çek ve Slovak rap sahneleri arasındaki rekabetten bahsetti.