Bakan, eyalette 11 start-up’a ₹ 1,78 cr verdi | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Eyalet Geliri ve Toprak Reformu Bakan Alok Mehta Rs 1,78 crore 11 için dağıtılan çekler Bihar’ın girişimleri Salı günü burada Gyan Bhawan’da düzenlenen 10. Bihar Girişimcilik Zirvesi’nde teknoloji, tarım teknolojisi ve seyahatin çeşitli alanlarından katılımcılar.
Bihar Girişimcilik Derneği (BEA) tarafından düzenlenen zirveye 1100’den fazla delege katıldı.
Etkinlik, “Bihar’ın Kalkınmasında Gençliğin Rolü – Tarımsal Sağlık Eğitimi”, “Trend Belirleyici: Teknoloji ve İnovasyona Yatırım Yapmak” ve “Kadın Girişimciler Yollar Yapıyor” konulu oturumlarla eyaletteki genç ve kadın girişimcileri güçlendirmeyi amaçlıyordu. Oturumlara girişimciler, aydınlar ve ekonomistler ev sahipliği yaptı.
“Dünya yavaş yavaş potansiyelini fark ederken, Bihar’da girişimciliğin büyümesine tanık olmak ilham verici. Devlette artan girişimci sayısı ve derneklerin artan kendi kendine yeterliliği bizim için büyük bir gurur kaynağı” dedi Mehta.
Devlet İnşaat Bakanı Ashok Choudhary, genç girişimlerin ve yenilikçilerin kendi alanlarındaki değişimi yönlendirme çabalarını takdir etmek için Bihar’ın 38 bölgesinin tamamından genç girişimcilere yıllık girişimcilik ödüllerini takdim etti.
“Şirketler çevre dostu olmalı. Yapay zeka, makine öğrenimi ve blockchain teknolojisi ile donatılmış bir kuluçka merkezi, sürdürülebilir büyümenin yolunu açabilir” dedi.
Eyalet Tarım Bakanı Kumar Sarvajeet ve Patna Belediye Başkanı Sita Sahu, tarım-prenörlere katı ‘Agri-preneurs Ödülü’ takdim etti.
Sarvjeet, “Bugün Bihar’daki yüksek eğitimli bireyler tarımsal girişimciliğe adım atıyor ve ilerliyor. Tüm tarımsal girişimcilere, önümüzdeki yıllarda eyaletteki tarımsal girişim ekosisteminde devrim yaratacağıma söz veriyorum” dedi.
Merkez Başkanı Subhadra Singh Kadınların güçlendirilmesi, BEA, son on yılda kadın girişimciliğinde yaşanan değişikliklerden bahsetti. “Kadın girişimciliği son on yılda derin değişiklikler geçirdi. Dokuz yıl önce dışarı çıkmamıza izin verilmiyordu ama şimdi girişimcilik dünyasında gelişiyoruz” diyor.
Zirveye ayrıca NITI Aayog kıdemli danışmanı Anna Roy, BEA başkanı Pankaj K Singh, Padma Shri Kanwal Singh Chauhan ve Harvard Üniversitesi fakültesi AK Ajay katıldı.