Apple’ın Çin’den ayrılma planı: iPhone’lar Hindistan’a, AirPod’lar, Watch Vietnam’a

MyHoca

New member
Apple’ın Çin’e bağımlılığı bir sır değil, çünkü cihaz üretiminin çoğu ülkede gerçekleşiyor. Bu bağımlılık, son haftalarda şirketin tedarik zinciri üzerinde artan bir baskı oluşturdu. Zhengzhou – olarak da bilinir iPhone City — iPhone 14 Pro ve Pro Max üretimine darbe vuran çeşitli gerekçelerle kargaşayla karşı karşıya kaldı. Elma amiral gemisi telefonlarının dünya çapında sevkiyatında bir gecikme olacağını doğruladı. Şimdi, The Wall Street Journal’dan gelen bir rapor, Apple’ın uzun vadeli planının üretimi Çin’in dışına taşımak olduğunu öne sürüyor.

Çin’in kaybı, Hindistan’ın kazancı?

Apple, Foxconn ve Wistron montajı ile Hindistan’da bir üretim varlığına sahip iPhone’lar ülkede. Rapora göre Apple, üretim kapasitesini başlıca iki ülkede genişletmeyi planlıyor: Hindistan ve Vietnam. Apple’ın Vietnam’da, AirPods ve HomePods ürün grubu için iki ana montaj ortağı olan Luxshare ve Inventec olmak üzere iki ortağı vardır.
Covid-19, Çin’de oldukça heyecan yarattı ve Apple da etkinin bir kısmına katlanmak zorunda kaldı. Rapor, Apple’ın üretim ortaklarına Çin dışında daha fazla iş yapmaya çalışmalarını zaten söylediğini söylüyor.
Geçen ay Apple analisti Ming-Chi Kuo, Hindistan’ın iPhone üretiminin %40-45’ini görebileceğini öne sürdü. Şu anda çok daha az, yaklaşık %5 diyelim, ancak Tata Group’un Wistron ile yazdığı raporlar ivme kazanıyor. Şu anda Hindistan’da üretilen iPhone’ların yaklaşık %80’i iç pazar içindir. Kuo, Tata’nın mevcut Apple ortaklarıyla işbirliğinin “Çinli olmayan iPhone üretiminin payındaki artışı hızlandırabileceğini” öne sürüyor.
Rapor ayrıca Hindistan’ın Apple için epeyce zorlukla birlikte geldiğinden de bahsediyor. Rapora göre, her eyaletin farklı bir hükümeti olduğundan, şirketler gerçekten ürün üretmeden önce çok fazla yükümlülük altına giriyor. Eski bir Foxconn yöneticisi, “Hindistan, tutarlı kurallar ve yükleme ve boşaltma açısından Vahşi Batı’dır” dedi.

Önümüzdeki uzun yol

Çin, Apple’ın üretim planlarının kritik bir parçası olmaya devam ettiğinden, tüm hareket en az üç ila beş yıl sürebilir. raporda, artık kendi tedarik zinciri danışmanlığına sahip olduğu belirtildi. Apple’ın Çin’e güvenmesinin ana nedenlerinden biri, büyük bir iş gücünün yanı sıra bir dereceye kadar siyasi istikrarın olması. Unutmamak gerekir ki Çin, Apple ürünleri için de büyük bir pazar.
Çin’in sert Covid-19 önlemleri, Apple’ın geçiş yapması için lanse edilmesinin nedenlerinden biri de. Bir analist, Çin’in Covid-19 politikasını “Apple’ın tedarik zincirine mutlak bir darbe” olarak nitelendirdi, Wedbush Securities analisti Daniel Ives, Wall Street Journal’a “Çin’de geçen ay Apple için Çin’deki deveyi kıran bardağı taşıran son damla oldu” dedi.