Apple ortağı Foxconn, Hindistan’da 700 milyon dolarlık fabrika kurmayı planlıyor: rapor

MyHoca

New member

Cupertino’dan teknoloji devi Elma Çin’e bağımlılığını azaltmak için tedarik zincirinde birçok değişiklik yaptı. bu iPhone Yapımcı bu adıma, ABD’nin Pekin’e çeşitli yaptırımlar uygulaması sonrasında karar verdi. Bir Bloomberg raporuna göre, ABD ile Çin arasındaki gerilim arttıkça Apple en büyük tedarikçi olacak Foxconn Teknoloji Grubu Hindistan’da yeni bir fabrikaya yatırım yapmayı planlıyor. Foxconn ülkede yeni bir üretim tesisi kurmak için yaklaşık 700 milyon $ yatırım yapmayı planladığı bildiriliyor. Rapor, plana aşina olan kaynakların bu yatırımın yerel üretimi artırmaya yardımcı olacağını iddia ettiğini söylüyor.
Foxconn’un 700 Milyon Dolarlık Hindistan Fabrika Planı
Tayvan merkezli Foxconn, Çin merkezli amiral gemisi iPhone bileşen üretim şirketi Hon Hai Precision Industry Co. ile tanınır. Apple tedarikçisi şimdi Hindistan’da iPhone parçaları üretmek için yeni bir fabrika kurmayı planlıyor. Rapora göre söylenti fabrikası, Bengaluru, Karnataka’daki havaalanına yakın 300 hektarlık bir alanda kurulacak.
Yaklaşan fabrikanın Apple’ın cep telefonlarını da monte etmesi bekleniyor. Bu arada Foxconn, elektrikli araç işine yönelik bazı parçaları üretmek için de bu konumu kullanabilir. Bu tesis muhtemelen Foxconn’un bugüne kadar Hindistan’daki en büyük yatırımı. Ayrıca, söylentiye göre Foxconn fabrikası, Çin’in dünyanın en büyük tüketici elektroniği üreticisi statüsünü kaybetme yolunda da bir adım.
Apple’ın yanı sıra ABD merkezli diğer markalar da Çinli tedarikçilerinden Hindistan ve Vietnam gibi alternatif üretim yerleri keşfetmelerini istedi. Küresel tedarik zinciri de Ukrayna’daki salgın ve savaş sırasında bir dönüşüm geçirdi. Büyük teknoloji şirketlerinin bu tür kararları yakında küresel elektroniklerin yapılma şeklini değiştirebilir.
Foxconn’un yeni fabrikası Hindistan’a nasıl yardımcı olacak?
Rapora göre, Foxconn’un Hindistan’daki yeni üretim tesisinin yaklaşık 100.000 iş yaratması bekleniyor. Şirketin Çin’in Zhengzhou kentindeki iPhone montaj kompleksinde şu anda yaklaşık 200.000 kişi çalışıyor. Rakam aynı zamanda yoğun üretim sezonlarında artma eğilimindedir.

Şirketin üretimi başka bir yere taşıma kararı, Hindistan’ın Çin ile teknoloji açığını kapatmasına yardımcı olacak. Giderek daha fazla sayıda Batılı yatırımcı ve şirket, Pekin’in özel sektör üzerindeki baskılarına sırt çevirdikçe, bu karar aynı zamanda tam zamanında görünüyor.
Foxconn en yeni neslin üretimine başladı iPhone’lar bir konuma Tamil Nadu Hindistan, Apple tedarikçisine mali teşvikler de teklif etti. Dahil olmak üzere daha küçük rakipler Wistron Ve pegatron Hindistan’daki üretimlerini de artırdılar. Bunun dışında Jabil Inc. AirPods için bileşenleri yerel olarak üretmeye başladı.