Albertina galerisinin başkanı, buraya her yıl on bin, şimdi bir milyon kişinin geldiğini söylüyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Albertina Galerisi dört asırlıktır. Böyle bir kariyerin pek çok sevgilisi olmalı.
Bunlardan çok var. Temelde tamamen yeni bir müze inşa ediyordum. 1999 yılından bu yana yerleşik alanların kapasitesini günde iki bin metrekareden elli bin metrekareye çıkardık. Albertina, bunlar bugünkü Albertina Platz'daki Albertina Modern denilen binalar dışında ve bu sene Albertina Klosterneuburg'u da ekledik. Monet'ten Picasso'ya adını verdiğimiz yeni bir fotoğraf ve klasik modern sanat koleksiyonuna başladık. Yazı işleri ofisindeki ilk haftamda üzerinde çalışmaya başladığım Albertina'nın yeni rolü çok önemli.

Klaus Albrecht Schröder (68)

• Avusturyalı sanat tarihçisi, müze editörü ve yöneticisi.
  • BORG Linz Lisesi'nden mezun oldu ve 1976 ve 1983 yıllarında Viyana Üniversitesi'nde sanat tarihi ve tarihi okudu.
  • Schrder, 1996'dan bu yana Avusturya Müzeler ve Kurumsal Merkezler Birliği'nin (IMA) başkanıdır.
  • 1996 ve 1999 yıllarında Leopold Vakfı'nın yönetim kurulu üyesi ve işletme editörü ve mevcut Leopold Müzesi'nin inşaatının inşaat koordinatörü olarak görev yaptı.
  • Avusturya BA-CA Sanat Forumu'nun Umleckho liderliğindeki yaklaşık on iki yılın ardından, 1999'da Albertina'nın editörü oldu.

Çocukluğumdan Albertina'nın farklı göründüğünü hatırlıyorum.
Yedincinin hiçbir zaman müze olarak hizmet vermesi amaçlanmayan bu inç, Habsburg ordusunun başkomutanının ikametgahı olarak inşa edildi. Bu şehri geçmişe ve geleceğe bakan Büyük Janus'un çizgisinde tasarlamanın harika olacağı aklıma geldi. (Yunan mitolojisinde Janus kapı, kapı, giriş, tutuklama ve sondu, editörün notu)

Albertina Günü, bir zamanlar bu eski Habsburg koltuğunda sürdürülen geç yaşam tarzını temsil eden, orijinal olarak yeniden yaratılmış kraliyet salonlarıyla yeniden inşa edilmiş bir müzedir. Müzenin iç binasında rapor tüm binaya yayıldı. Modernist ve çağdaş resimlerin sunumu da müzenin tamamen modern bir müze olma karakterine tanıklık ediyor. Çocukluğunuzdan hatırlamadığınız şey, Pritzker Ödülü sahibi Hans Holler tarafından tasarlanan yeni giriş.

Değişikliklerin içeriği ne olacak?
Onlar en uzun olanlardır, en büyük etkiye sahiptirler. Albertina, Drer, Raphael, Rubens, Rembrandt, Schiele ve Klimt'in eserleri de dahil olmak üzere iki milyon sanat eserini içeren çizim ve baskı koleksiyonuyla ünlüdür. Bu kadar büyük bir koleksiyonun müzenin Aşil topuğu olduğu ortaya çıktı. İnsanlar sanat eserlerinin tek bir formatını umursamıyorlardı. Bu yüzden resimleri, çizimleri, baskıları ve heykelleri içeren yeni bir yaklaşımla, yerleşik öğretisel bir yaklaşımla şarkı söyledim. Fotoğraf, klasik modern sanat ve çağdaş modern sanat koleksiyonlarının temellerini attı.

Bu performansı nasıl etkiledi?
Albertina daha önce kaybettiği halka açılan kapıyı yeniden kazandı. Son yirmi yılda, ben editör olmadan önce Albertina'nın 7.000 ve 11.000 nvtvnk ron'u vardı. Editör olduktan sonra her yıl 800.000 ve 1,1 milyon nvtvnk ronumuz vardı. Asıl değişiklik gösterdiğimiz sanatçılar değil, onları sunma şeklimizdi.

Böyle bir rota değişikliğinin başından beri eleştirileri olmuş olmalı. En zoru neydi?
Yeni bir müze inşa edeceğimi duyurmak, çünkü böyle bir vizyonun siyasi desteği olmayacak. Ve bunun üstesinden ancak bağımsız olarak gelebilirdim. 2000 yılında Maliye Bakanlığından tam bağımsız hale geldik. Yani çok fazla para alamadık ama o, işleri kendi yöntemiyle yapma özgürlüğüne sahip oldu. Editör olarak koleksiyon, program, personel ve finans sorumluluğunu üstlendim. Birdenbire emekli maaşlarını daha verimli bir şekilde toplayabildim ve Alberta için tahsilatlar yapabildim. Bugünkü telaş bunun sonucudur. Yani en önemli şey her şeyin değişmesi gerektiğine ve yeni olan her şeyin dahil edilmesine karar vermekti.

Vtina emekli maaşı yurt dışından içildi

Bu kadar önemli bir kültür kurumundan nasıl emekli maaşı alıyorsunuz?
İlk beş yılda yaklaşık 85 milyon euro topladım, bugün 150 milyon euro civarında olacak. Pkn toplamı. insanların bana yardım etmezlerse yardım etmeyeceklerini anlamalarını sağlamaktı. Hiçbir şey olmayacak. Onlara ihtiyacım olduğuna onları ikna etmem gerekiyordu. Kendim için değil, millet için. Onlara yenilenen Albertina salonlarını gösterdim ve ekledim: Bu emekli maaşlarınız için, eğer yardım etmeseydiniz asla tamir edemezdik. Müzenin bina montajı ve yıkımına da başvurdum. Sonuç olarak öyle değildi.

Yeni Albertina'yı en çok kim destekledi? Onlar Rakuan mıydı?
Hayır hayır. Vtina emekli maaşı yurt dışından içildi. Klasik modern sanat bölümümüzün merkezi olan Herbert Batliner'ın koleksiyonu da Lihtenştayn'dan. Batliner Avusturya'ya yakındı buna hiç şüphe yok ama Lihtenştaynlıydı. Dal Rusya'dan, Polonya'dan, Almanya'dan, Amerika'dan.

Bu yirmi beş yılda herhangi bir anayasayı değiştirmek zorunda kalsaydınız bu ne olurdu?
En iyisi Van Gogh'un 11 haftada 600.000 katılımıydı, ilki Drer'in 550.000 ve Michelangelo'nun 450.000 katılımıydı. Bir de kalbime çok yakın olan kurumların isimleri var çünkü benim için çok şey ifade ediyorlar. Öyle bir listem var ki, ana yapının yardımıyla yeni insanları çekmek istiyorum ama onun yanına da yapının adını, temsil ettiği şeyin adını ve sanatçının ne olabileceğini, o dönemde ne anlama geldiğini yazın. En çok ziyaret edilenler olmayabilir ama başka kriterlere göre kapalılar.

Benden kim hoşlandı?
Başlangıçta müzede fazlalıkların, taşların, tabloların, sulu boyaların ve heykellerin toplandığı Biedermeier binasını gerçekten çok beğendim. Tutuklandığımdan beri hedefim olan sanatsal birlik fikrini diğer projelere göre daha iyi gösterdi.

İyi müzeye, halka

Albertina'da yalnızca bir bina değil, siz de varsınız. Dal dv'yi bulmak zor muydu? Onları nasıl seçtiniz?
Ana partinin ve taraftarların karar vermesi fazla zaman almadı. Albertina Modern örneğinde, Strabag inşaat şirketinin editörü Hans Peter Haselsteiner ile hayatımda ilk kez ancak altı kişilik bir gecenin geç saatlerinde tanıştım. Bana koleksiyonuyla ne yapması gerektiğini sordu. Ona yeni bir yerleşim alanı inşa edeceğimizi söyledim. Bval Knstlerhaus o sırada iflas etmişti. Emekli maaşına ihtiyacı vardı ve yeniden inşayı karşılayamıyordu. Albertina ve yeni müze ile olan işbirliği böyle doğdu. Beş dakika sürdü. Kahn galerileri Albertina Klosterneuburg'da da durum aynıydı. Bir Amerikalıyla tanıştım ve ona, yeni bir galeriyi yenilemek ve inşa etmek için yedi haneli bir meblağa ihtiyacım olduğunu söyledim. Geçen gün beni aradı ve “Klaus, bunu yapacağım” dedi. Bu tür insanlar çok çabuk yer, evet ya da hayır. Kurbanlar özel politikacılar.

Kaydettiğiniz tek eser koleksiyonu Knstlerhaus değil. Baumax şirketinin kurucusu Karlheinz Essl'in koleksiyonunun satın alınması nasıl gerçekleşti?
Essl'in koleksiyonu vn gibi bir binaydı. Ne yazık ki 2008'deki mali kriz ve 2011'deki devlet krizi sonucunda Essel Bey'in şirketi sorunlar yaşadı ve koleksiyonun parça parça dünyaya satılacağı tehdidi oluştu. Aynı zamanda Haselsteiner'in koleksiyonunu da gördük. Bay Haselsteiner, Essl ve Essl'in, Haselsteiner'in deyimiyle onun mirası olan Albertine piyano koleksiyonuna maddi olarak yardım etti. Bir kez daha, eserlerin kamuya açık kalması ve kasalarda saklanmaması gerektiği konusunda hepimiz hemfikirdik.

Enstalasyonları bir araya getirdiğinizde özel koleksiyoncularla, galerilerle, aynı zamanda değerli koleksiyonlara sahip ulusal kurumlarla çalışmanız gerekiyor. Gümrük nasıl çalışır?
Önemli olan herkesin bağımsızlığını sanat piyasasına borçlu olmasıdır. İyi bir müzenin temeli halkın içinde olmasıdır. İlk adım nasıl bir yapı kurmak istediğimizi netleştirmektir. Netleştiğimizde n ölüme ortak aramaya başlarız. Çağdaş sanatta her zaman sanatçıyı temsil eden bir galeri vardır. Zanete onlara hitap ediyor. Eğer uluslararası sanatçılarsa genellikle birden fazla soydan geliyorlar. Yetmişinci yaş günü dolayısıyla bu yıl adına bir sergi hazırladığımız Avusturyalı sanatçı Erwin Wurm buna güzel bir örnek. Wurm birçok galeriyle çalışıyor. Kardeşler hakkındaki bilgi ve bilgilerini paylaşmak için Robert Long Gallery, New York'taki Pace Gallery, Pai ve Londra'daki Thaddeus Ropac'a da ulaştık. Tabii ki inşaatın yapılmasını savunuyorlar.

Yaşlı insanlar için muhtemelen zor olacaktır.
Kendi kendine kredi. Hangi ellerde olduklarını araştırmalısınız. Onlar mahremiyet arayan bir grup insan. Çoğu zaman anonim kalmak istersiniz. On yıldır kardeşler arasında ilişki kuran tüm saray mensubu ekibinin ihtiyacı olan şey bu. O elimizde. Çalışanlarımız olmasaydı Amedeo Modigliani'nin inşası mümkün olmazdı çünkü onun ana eserlerinin yüzde sekseni hâlâ özel ellerde.

Albertina'nın ekibinde gerçekte kaç kişi var?
135 milyon euro ciroyla 111 kişiye istihdam sağlayacağız.

Yakın gelecekte Frantiek Kupka veya Jakub Schikaneder gibi önde gelen bir Çek sanatçısının yükselişini görecek miyiz?
Frantiek Kupka kalıcı koleksiyonda bu büyük panellerle temsil ediliyor, aynı zamanda kağıt üzerinde de onun çalışmaları var. Şu anda Çek sanatına adanmış bir bina planlamıyoruz ancak bu durum yakında değişebilir.

Bu yıl ne yapmayı planlıyorsun?
Bu sonbaharda retrospektifin merkezinde Marc Chagall yer alacak. Albertina Modern, eserlerinde güçlü bir mizah ve ironi duygusu taşıyan çağdaş sanatçı Erwin Wurm'u ağırlayacak. Umarız çok fazla ilgi görürler. Amerikalı sanatçı Robert Long'un retrospektifi de görülmeye değer. Yirmi beş yıl önce Albertina'yı Long'un Sigmund Freud serisinden çizimlerinin yerleştirilmesiyle açmıştım ve çeyrek yüzyıl sonra Long'la birlikte Albertina'dan ayrıldım.