‘5.681 devlet okulunun kendi binası yok’ | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Eyalet eğitim bakan Chandrashekhar Cuma günü Yasama Konseyi’ne eyaletteki 5.681 devlet okulunun kendi binası olmadığını ve etiketlendikten sonra yakındaki okullardan yönlendirildiğini bildirdi. Bu okullardan 933’ünün tapusu vardı ve 288 okulun inşaatına onay verilmişti. Samagra Siksha AbhiyanEğitim Bakanlığı tarafından okullar hakkında geliştirilen bir veri tabanı olan Birleşik Bölge Eğitim Bilgi Sisteminden verileri paylaşırken söyledi.
Bununla ilgili bir soru soruldu MLC Maheshwar Singh, yakın çevrede özellikle ilkokullar olmak üzere okul eksikliği nedeniyle öğrencilerin daha uzun süre seyahat etmek zorunda kaldıklarını ve bunun da onları okulu bırakmak zorunda bıraktığına dikkat çekti. Singh, özellikle Patna ve Motihari’ye işaret ederek, bu yerlerin en fazla binasız ilk ve orta okul sayısına sahip olduğunu söyledi. RJD MLC Rambalı Singh ayrıca Singh’i destekledi ve okul binalarının olmamasının öğrenciler için sorunlara neden olduğunu söyledi.
BJP MLC Devesh Kumar, ek bir soruyla Bihar’daki devlet okullarındaki altyapı eksikliğini dile getirdi. Kumar, 2022 yıllık eğitim durumu raporundan bir veri paylaşarak, “Kız okullarının %36,7’sinde tuvalet yok ve yaklaşık 5.000 devlet okulunun kendi binası yok.”
Eğitim bakanı yapılan çalışmaların ayrıntılarını verdi, eğitim bakanı 228 binanın inşası için onay verilirken, 705 okulun inşası için teklifin Samagra Siksha Abhiyan’ın yıllık eylem planına ve 2023-24’e gönderilen bütçeye sunulduğunu söyledi.
MLC Sanjeev Kumar Singh, Bihar Okulu Sınav Kurulu’nun akademik binasından yönetilen Bihar Eyalet Üniversitesi Hizmet Komisyonu’nun inşaat eksikliği konusunu kısa bir soruyla gündeme getirdi ve hükümeti kendisine ayrı bir alan sağlamaya çağırdı. altyapı Eğitim Bakanı Chandrashekhar, DM’den bunun için bir ülke belirlemesinin istendiğini söyledi.