MeitY, Hindistan’ı “ürün geliştirici ve üretim ülkesi” yapmak amacıyla görev gücü oluşturuyor

MyHoca

New member

Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MeitY), Hindistan’ı bir “ürün geliştirici ve üretim ülkesi” yapmak için dokuz üyeli bir görev gücü oluşturdu. Hareket, ülkenin kendisini Çin ve Vietnam gibi ülkelere alternatif olarak konumlandırma çabalarında bir başka adımı işaret ediyor.
Görev gücüne ek bir sekreter (MeitY), Bhuvnesh Kumar ve ortak bir sekreter (elektronik), üye-consor olarak Amitesh Kumar Sinha başkanlık edecek. Economic Times (ET) tarafından incelenen 23 Mart tarihli bir genelgeye göre, görev gücü tavsiyelerini iki ay içinde sunacak.
Görev gücü, HCL’nin kurucusu Ajai Chowdhry; Sunil Vachani, Başkan, Dixon Technologies; Hari Om Rai, Başkan, Lava International; Vivek Bansal, teknoloji başkanı, VVDN; Boat Lifestyle’ın kurucu ortağı Aman Gupta; Sanjay Najak, genel müdür, Tejas Networks; ve Vivek Tyagi, Başkan, IESA (Hindistan Elektronik ve Yarı İletken Derneği).
Bununla birlikte, genelge görevin ayrıntılarına girmiyor, görev gücünün Hindistan’ı bir ürün geliştiricisi ve üreticisi olarak nasıl ilerleteceğini tartışacağını söylüyor.
Tanınmış endüstri yöneticileri, görev gücünün elektronik üretiminde yerel katma değeri derinleştirmeye ve yerel üretim öyküsünü iddialı üretim bağlantılı teşvik (PLI) programının ötesinde haritalandırmaya bakacağını söyledi.
Hükümet, 2020’den beri akıllı telefon üretimi için 36.000 Rs’lik bir PLI planı yürütüyor. Şu anda üçüncü yılında olan program, aralarında Apple bağlantı üreticisi Foxconn, Wistron ve Pegatron ve Kore’den Samsung’un da bulunduğu küresel üretim şirketlerinin yanı sıra Dixon Technologies, Lava International ve daha fazlası gibi Hintli şirketlerin ilgisini çekti. Daha sonra 7 Nisan 2021’de Birlik Kabinesi, 2021-22 mali yılından 2028-29 mali yılına kadar uygulanacak beyaz eşyalar (klimalar ve LED aydınlatma) için Üretime Bağlı Teşvik (PLI) planını onayladı. 6.238 milyon Rs.
Beyaz eşya PLI şeması, Hindistan’daki klima ve LED aydınlatma endüstrisi için eksiksiz bir bileşen ekosistemi oluşturmak ve Hindistan’ı küresel tedarik zincirlerinin ayrılmaz bir parçası yapmak üzere tasarlanmıştır. Program, temel yıldan ve bir yıllık hazırlıktan sonra beş (5) yıllık bir süre için sona eren satışlara dayalı olarak %6 ila %4 arasında bir teşvik sağlar.