ChatGPT’nin arkasındaki şirket OpenAI: Ne işe yarıyor, nasıl başladı ve daha fazlası

MyHoca

New member
Son birkaç ayda, ChatGPT teknoloji şehrinin konuşması haline geldi. Yapay zeka tarafından eğitilmiş sohbet robotu, insan benzeri metinler üretebilir ve birçok insanı etkilemiştir. ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilmiştir. Ama nasıl oldu AI’yı aç kaynaklı? Bu ne işe yarıyor? Tüm bu soruları ve daha fazlasını cevaplıyoruz
OpenAI nasıl ortaya çıktı?
OpenAI, Aralık 2015’te tarafından kurulan özel bir yapay zeka araştırma kuruluşudur. Sam AltmanGreg Brockman, Ilya Sutskever, Wojciech Zaremba ve Elon Musk. Evet, the Elon Musk, OpenAI’nin kurucularından biriydi. OpenAI’yi oluşturmanın ardındaki tüm fikir, dost canlısı yapay zekayı sorumlu bir şekilde geliştirmek ve teşvik etmekti. Kurucular, AI’nın dünyanın en acil sorunlarından bazılarını çözme potansiyeline sahip olduğuna inanıyorlardı.
Open AI’nin kurucu ortakları ve ana yatırımcıları kimlerdir?
OpenAI’nin kurucuları Sam Altman, Greg Brockman, Ilya Sutskever, Wojciech Zaremba ve Elon Musk’tır. Sam Altman, Y Combinator’ın başkanı ve OpenAI’nin kurucu ortağıdır. Greg Brockman, OpenAI’nin CEO’sudur ve daha önce Cloudera’nın Başkanı ve CTO’suydu. Ilya Sutskever, derin öğrenme ve sinir ağları üzerinde çalışan ünlü bir yapay zeka araştırmacısıdır. Wojciech Zaremba, OpenAI’de araştırma bilimcisi ve önde gelen bir doğal dil işleme uzmanıdır. kurucusu Elon Musk, UzayX ve Tesla, aynı zamanda OpenAI’nin kurucu ortağıdır.
OpenAI, bir dizi yüksek profilli yatırımcıdan fon sağladı. Kurucu ortaklara ek olarak, Reid Hoffman, Peter Thielve Marc Andreessen de erken yatırımcılardı.
OpenAI ne tür işler yaptı?
AI alanında araştırmaya dayalı bir organizasyon olarak başladı. Ancak daha sonra, insan benzeri metinler oluşturabilen bir dil modeli olan GPT-2’yi ve öğrenme pekiştirme algoritmalarını geliştirmek ve karşılaştırmak için bir araç seti olan OpenAI Gym’i geliştirdi.
OpenAI, araştırma ve geliştirme çabalarına ek olarak politika çalışması, eğitim ve sosyal yardım ve yapay zeka uygulamalarının geliştirilmesi ile de ilgilenmektedir. Şirket ayrıca, Microsoft, Google ve IBM dahil olmak üzere AI alanında çalışan diğer kuruluşlarla bir dizi ortaklık yürütmektedir.
Elon Musk’ın OpenAI’deki rolü neydi?
Musk, OpenAI’nin kurucularından biridir. Aralık 2015’teki kuruluşundan bu yana şirkette yer alıyor. Ancak 2018’de Musk, yapay zeka teknolojisi geliştiren şirketleri Tesla ve SpaceX ile gelecekteki olası çıkar çatışmaları nedeniyle OpenAI’nin yönetim kurulundan istifa etti.
Görevden ayrıldığında, kuruluşa bağış yapmaya devam etmek istediğini söyledi. Ancak, yakın zamanda OpenAI’nin işlerin “kar amacı gütmeyen” tarafında olduğunu düşündüğünü söylediği için duruşu değişmiş olabilir. O sırada Musk yaptığı açıklamada, “OpenAI ekibinin yapmak istediği şeye katılmadım. Şirketin temsilcisi olmak istemedim. Onunla ilişkilendirilmek istemiyorum. Ben Kimsenin kurtarıcısı olmaya çalışmıyorum. Ben sadece kendi yolumda yardım etmek istiyorum.”
Microsoft’un OpenAI’ye yaptığı yatırım nedir?
Son iki ayda uzmanlar, Microsoft’un OpenAI’ye yaptığı ilk yatırımın bir ustalığa dönüşebileceğini söylediler. Microsoft, OpenAI ile ilk kez 2019’da bir “stratejik ortaklık” duyurdu. Ortaklık, OpenAI’nin gelişmiş yapay zeka teknolojilerini ve yeteneklerini Microsoft’un Azure bulut platformuna getirmeyi amaçlayarak, geliştiricilerin ve işletmelerin OpenAI’nin yapay zeka modellerine ve araçlarına erişmesini ve bunları kullanmasını kolaylaştırmayı amaçlıyordu.

turag-photography-1uQe5BIiH8w-unsplash

Ortaklığın bir parçası olarak Microsoft, OpenAI’ye yatırım yaptı ve iki şirket, AI ile ilgili bir dizi proje ve girişimde işbirliği yaptı. Microsoft, yakın zamanda OpenAI’ye milyarlarca dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu ve şirkete olan derin taahhüdünün altını çizdi. Microsoft başkanı ve CEO’su Satya Nadella, “OpenAI ile ortaklığımızı, çığır açan AI araştırmalarını sorumlu bir şekilde ilerletmek ve AI’yı yeni bir teknoloji platformu olarak demokratikleştirmek için ortak bir hırs etrafında oluşturduk” dedi. “İşbirliğimizin bu sonraki aşamasında, sektörler genelindeki geliştiriciler ve kuruluşlar, uygulamalarını oluşturmak ve çalıştırmak için Azure ile en iyi yapay zeka altyapısına, modellerine ve araç zincirine erişebilecek.”
OpenAI’nin üzerinde çalıştığı diğer projeler nelerdir?
OpenAI’nin en önemli projelerinden biri de bir diğer AI modeli olan DALL-E idi. DALL-E metin açıklamalarından görüntüler üretebilen üretken bir modeldir. OpenAI tarafından geliştirilen en gelişmiş dil modellerinden biri olan GPT-3 modelini temel alır.
DALL-E, büyük miktarda veriyi işlemesine ve yüksek kaliteli görüntüler oluşturmasına izin veren transformatör tabanlı bir mimari kullanır. İkisi arasındaki ilişkileri anlamasına olanak tanıyan bir resim ve metin açıklamaları veri kümesi üzerinde eğitilmiştir.
DALL-E’nin temel özelliklerinden biri, eğitim verilerinde bulunmayan metin açıklamalarından görüntüler oluşturma yeteneğidir. Örneğin, “beyaz bir çit ve kırmızı bir kapıya sahip iki katlı pembe bir ev” şeklinde bir metin açıklaması verilirse, DALL-E hiçbir zaman iki katlı bir eve sahip olmamış olsa bile bu tanıma uyan bir evin görüntüsünü oluşturabilir. ev görüldü. beyaz bir çit ve önünde kırmızı bir kapı olan pembe ev.

markus-winkler-tGBXiHcPKrM-unsplash

DALL-E, “zürafaya benzeyen bir robot” veya “uzay gemisine benzeyen bir araba” gibi daha soyut metin açıklamalarından da görüntüler oluşturabilir.
DALL-E, geliştiricilerin gerçek zamanlı olarak metin açıklamalarından görüntüler oluşturmasına olanak tanıyan ve teknolojiyi kendi uygulamalarına entegre etmeyi kolaylaştıran bir API olarak piyasaya sürüldü.
Diğer model ise oldukça popüler bir oyun olan Dota 2’yi üst seviyede oynayabilen ve profesyonel oyuncularla rekabet edebilen OpenAI Five.
Dota 2’nin, oyuncuların stratejik kararlar vermesini, takımlarıyla koordinasyon kurmasını ve savaş alanındaki değişen koşullara hızla tepki vermesini gerektiren karmaşık ve zorlu bir oyun olduğunu lütfen unutmayın. OpenAI Five, derin öğrenme ve takviyeli öğrenme tekniklerinin bir kombinasyonunu kullanarak oyunu insan oyunculara benzer şekilde oynamak için tasarlanmıştır.
OpenAI Five, tarihsel oyun verileri üzerinde eğitildiği denetimli öğrenme ve oyunu kendisine karşı oynayarak öğrendiği pekiştirmeli öğrenmenin bir kombinasyonu kullanılarak eğitilmiştir. Bu, modelin başarılı olmak için gereken taktik becerilerin yanı sıra oyunun stratejik unsurlarını öğrenmesini sağlar.
Model, profesyonel oyuncuları antrenman maçlarında yenmeyi başardı.