Adananlar Ramazan boyunca sağlıklı yiyecekler yerler | Patna Haberleri

BaDe

New member


PATNA: Sıcak parlayan pakoralardan taze meyve kremasına kadar, iftar için dastarkhwan, gün batımından sonra Ramzan ayı boyunca oruç tutmak için tüketilecek farklı yiyeceklerle dolu kalır. Ancak hurma veya khajoor’un önemli bir anlamı vardır ve birçok kişi orucu ilk açacağı şey olarak onu tercih eder. Bihari haneleri göz önüne alındığında, at gramından yapılan ‘ghugni’ iftarda çok sevilen bir yiyecek maddesidir.
Samanpura sakini Mohammad Ashraf hurmanın önemi hakkında şunları söyledi: “Peygamber Muhammed iftarda hurma yerdi ve onun yaşam tarzı tüm dünyadaki Müslümanlar tarafından takip ediliyor. Hurmanın sağlık açısından da pek çok faydası vardır. Besinlerle doludur ve kolayca sindirilebilir, aç karnına iyi gelir ve doğal şekerler içerir.
Müslüman alim ve emekli profesör Ehsan Ashraf, meyvenin sağlığa birçok faydası olduğu için orucu bozmak için hurma tüketmenin eski bir gelenek olduğunu söyledi. İftarda hurma da yiyen Eşref, “Ama iftarda hurma olması bir zorunluluk değil” dedi.
Hurma, kuru meyve ve taze meyve satan tüm dükkanlarda bulunurken, özellikle Müslümanların yoğun olduğu bölgelerde, Ramazan ayında hurma çeşitleri bulunan ve 150 Rs’den 2000 Rs / kg’a kadar mevcut olan birçok derme çatma tezgah vardır.
İftar menüsünde hurma ve diğer mevsim meyvelerinin yanı sıra farklı türde börekler veya pakoralar da bulunur. Ancak tüm Bihar hanelerinin olmazsa olmazı, en yaygın madde olarak kabul edilen at gramından yapılan ‘ghughni’dir.
“Pakoralar, farklı günlerde sebze mi yoksa samosa mı karıştırıldığına göre farklılık gösterse de, ‘ghughni’nin yerini hiçbir şey tutamaz. Bir ay boyunca her gün pişiriyoruz” diyen Bakarganj sakini Najmi Fatma, “Haydarabadlı bir evde haleem olmazsa olmazı olduğu için bizim ‘ghughni’miz var. Aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır.”